Ana Sayfa Çalışma Hayatı Sağlık çalışanı olduğu için çocuğunun velayeti elinden alındı

Sağlık çalışanı olduğu için çocuğunun velayeti elinden alındı

Eski eşinin başvurusu üzerine 5,5 yaşındaki çocuğun valeyeti, sağlık çalışanı olan annesinin üzerinden alınarak çocuğun babasına verildi.

Ordu’da görülen bir boşanma davasında mahkeme heyeti pandemi gerekçesiyle 5,5 yaşındaki çocuğun velayetini sağlık çalışanı olan annesine vermedi. Konu hakkında açıklama yapan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) kadın sağlık emekçilerinin meslek ve çocukları arasında seçim yapmaya zorlanamayacağını söyledi.

Ordu’da görev yapan kadın sağlık çalışanının 5,5 yaşındaki çocuğunun velayeti kendisindeydi. Çocuğun babası Aile Mahkemesi’ne başvurarak, “Çocuğun annesinin ambulans hemşiresi olup sürekli evlere girip çıktığı, çocuğun korona dolayısı ile ağır risk altında bulunduğu” ileri sürdü ve çocuğun velayetini istedi. Dilekçe doğrultusunda mahkeme heyeti çocuğun velayetini anneden alarak babaya verdi. SES, konuyla ilgili açıklama yaparak kararın kabul edilemeyeceğini ve kadın sağlık emekçisinin böyle bir tercihe zorlanamayacağını söyledi.

Kararın pek çok açıdan sorunlu olduğu belirtilen açıklamada boşanan eşlerin her ikisinin de sağlık emekçisi olma durumunda alınan tedbirini ne olacağı soruldu. Açıklamada, evli olan yüzlerce sağlık emekçi bulunduğu ve çiftelerin çocuklarının da sağlığının risk altında olduğu ifade edilerek bu sorunun çözümü için yetkililerin herhangi bir adım atmadığı kaydedildi. Açıklamada kararın sağlık emekçilerinin çocuklarının elinden alınmasına yol açacağı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“Aylardır COVID-19’un meslek hastalığı sayılması için haykırırken ve her gün ölürken, her türlü şiddete maruz kalırken bunlar için tedbir almayan ve harekete geçmeyenler sağlık emekçisi annelerin çocuklarını ellerinden almaktan çekinmemektedirler.
Kadın sağlık emekçilerinin şimdi de meslekleri ve çocukları arasında tercih yapmak zorunda bırakılarak yaşamlarının bütün kontrolü ellerinden alınmaya çalışılmaktadır. Kabul edilemez bu kararın derhal bozulmasını ve Sağlık Bakanlığı’nın sağlık emekçilerinin bakmakla yükümlü olduğu çocukları için ivedilikle koşulsuz, şartsız ebeveyn izninin verilmesi için gerekli düzenlemeyi hayata geçirmesini talep ediyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz