Ana Sayfa Çalışma Hayatı Sağlık Hizmetleri Sendikası: Seçim meydanlarında söz verdiğiniz haklarımızı istiyoruz

Sağlık Hizmetleri Sendikası: Seçim meydanlarında söz verdiğiniz haklarımızı istiyoruz

Sağlık Hizmetleri Sendikası (SAHİM-SEN) Genel Başkanı Özlem Akarken, iktidara seslenerek, "Gün ayrıştırma değil, birlik olma günüdür. Gün, canını hiçe sayarak hayat kurtaran sağlık emekçilerine hakkını verme günüdür. Seçim meydanlarında söz verdiğiniz haklarımızı istiyoruz” dedi.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Taksim Meydanı’na çelenk bırakan SAHİM-SEN Genel Başkanı Özlem Akarken, pandemi nedeniyle toplum sağlığını korumak için hayatlarını hiçe sayan sağlık çalışanlarını hatırlatarak sağlık emekçilerine vaat edilen özlük haklarını sordu.

Koronavirüs pandemisini göğüsleyerek gece gündüz toplum sağlığı için çalışan sağlık emekçilerine değinen Özlem Akarken, “Bugün hüzünlüyüz! Küresel salgınla temaslı birçok mesai arkadaşımız olduğu gibi bir can kurtarmak için mesleğinin gereğini yapıp bu salgında kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına sarılıyoruz” diye konuştu.

‘Seçim meydanlarında söz verdiğiniz haklarımızı istiyoruz’

SAHİM-SEN Genel Başkanı Akarken, şunları söyledi:

“Bizler bu meydanda dün olduğu gibi bugünde seçim meydanlarında sözünü aldığımız sağlıkta şiddetin sona erdirilmesini ve bu konuda daha caydırıcı yasaların çıkartılmasını, 3 bin 600 ek gösterge için ek gösterge düzenlemesinin yapılmasını, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavında mülakatın kalkmasını, bir kereye mahsus yardımcı hizmetler sınıfındaki arkadaşlarımızın eğitim öğretime göre unvanlarının sınavsız olarak düzenlemesini, haksız adaletsiz bir sistem olan ek ödemelerin gözden geçirilmesini, meslek gruplarına göre sağlık tazminatı verilmesini, sabit ödemelerin emekliliğe yansıtılmasını, yıpranmanın geriye dönük olmasını, müdür şef yönetici gibi kadroların liyakate göre atanmasını, muayene sürelerinde 15 dakika gibi gerçekle uyuşmayan otomatik sistemin değişmesini, emeklilikte yaşa takılanlara çözüm üretilmesini,  yargı kararıyla ödenen artırımlı nöbet ücretlerinin yeni yargı kararına istinaden geriye dönük istenmemesini böylece çalışanların mağdur edilmemesini, kamuda çalışıp bayram ikramiyesi alamayan tek kesim memurlar olduğu için bayram ikramiyesi ödenmesini, 4-B sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve 4-B 4-D’nin atama sorunlarının çözülmesini, yemek hizmeti verilmesi yerine yemek bedelinin ödenmesini ve Sağlık Hizmetleri Sınıfı Teknik Hizmetler Sınıfı Yardımcı Hizmetler Sınıfı nöbet ücretlerinin iyileştirilmesini, Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapanların özlük haklarının düzenlenmesini istiyoruz. Hamile ve engelli sağlık çalışanlarının pandemi süresince idari izinli sayılması gerekirken, filyasyon ekiplerinde çalışan hekim dışı personel ocak ayından günümüze performans ücretlerini alamıyor. 669 sayılı Kanun hükmünde kararnameyle kapatılan Asker Hastanesi personellerinin alınan kadro ve unvanlarının geri verilmesini, özlük hakları içinde yer alan lojman hakkının verilmesini, Covid-19 ile mücadelede vefat eden sağlık kurum çalışanlarına sağlık şehidi sayılmasını Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sağlık Bakanımızdan, milletvekillerimizden talep ediyoruz.” (Haber: Edda Sönmez/Oktay Yıldırım – Kamera: Adem Karabayır/ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz