Ana Sayfa Çalışma Hayatı Sağlıkçılar baskı altında hissediyor, sayıları inandırıcı bulmuyor, istifa etmeyi düşünüyor

Sağlıkçılar baskı altında hissediyor, sayıları inandırıcı bulmuyor, istifa etmeyi düşünüyor

COVID-19 vakalarının hızla arttığı kentlerden biri olan Diyarbakır’da SosyoPolitik Saha Araştırma Merkezi'nin sağlık çalışanlarıyla yaptığı ankete göre, sağlık çalışanları sürecin doğru yönetilmediğini ve istifa etmeyi düşünüyor.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası’nın verilerine göre 577 sağlık çalışanının COVID-19’a yakalandığı ve 6’sının hayatını kaybettiği Diyarbakır’da yapılan ankette çarpıcı verilere ulaşıldı.

Diyarbakır’da SosyoPolitik Saha Araştırma Merkezi’nin sağlık çalışanlarıyla yaptığı ankete göre, sağlık çalışanları sürecin doğru yönetilmediğini ve istifa etmeyi düşünüyor.

Güvende hissetmiyor, istifa etmeyi düşünüyorlar

Ankete katılan 203 sağlık çalışanının yüzde 61,1’inin istifa etmeyi düşündüğü, yüzde 92,6’sının kendini güvende hissetmediği ortaya çıktı. Yüzde 81,3’ü de sürecin sağlık yürütülemediğini söyledi. Sağlıkçılar çözüm olarak ise uzun süreli sokağa çıkma yasağını ve maske/sosyal mesafe konularındaki denetimlerinin sıklaştırmasını önerdi.

Sağlık çalışanları için alınan önlemler yetersiz

Ankete katılanların yüzde 85,7’si sağlık emekçileri için alınan önlemleri yetersiz bulurken, sadece yüzde 0,5’i önlemlerin yeterli olduğunu belirtti. “Salgının kontrol altına alınabilmesi için izlenen yol ve alınan önlemleri yeterli buluyor musunuz?” sorusuna “evet” yanıtı veren sağlık emekçisi çıkmazken “hayır” yanıtını verenlerinin oranı yüzde 86,2 oldu. Bu soruya yüzde 13,8 oranında ise “kısmen” yanıtı verildi.

Sağlık emekçileri kendilerini baskı altında hissediyor bu bağlamda sorulan “Pandemi sürecinde artan iş yükünün üzerinizde fiziksel ve ruhsal bir baskı oluşturduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 92,6’sı ‘evet’ yanıtını verirken yüzde 4,4’ü ‘hayır’ dedi.

Vaka sayıları inandırıcı değil, ihtiyaç koruyucu ekipman

Ankete katılan sağlık emekçilerinin yüzde 98’i açıklanan vaka sayılarına inanmadıklarını belirtirken, pandemi süresince en büyük ihtiyaçlarının maske-eldiven-dezenfektan gibi koruyucu ekipmanlar olduğunu belirtti. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz