Ana Sayfa Kültür-Sanat Sağlıkçıların mücadelesi karikatürlere de yansıyor

Sağlıkçıların mücadelesi karikatürlere de yansıyor

COVID-19 pandemisi pek çok sanatçının eserine konu oluyor. Karikatüristler de özellikle sağlık çalışanlarının zorlu mücadelesini çizimleriyle anlatıyor.

(MA) Çizerler, COVID-19 mücadelesi veren sağlık çalışanlarının görünürlüğünü artırmak ve içinde bulundukları zorlu koşulları göstermek için dünya genelinde sanatlarını kullanıyor. Dünyanın her yerinde yayımlanan karikatürlerle sağlık çalışanlarının mücadelesi anlatılıyor.

Redacao Comics tarafından yayınlanan, Twitter ve diğer sosyal mecralarda en çok paylaşılan karikatürlerden biri olan aşağıdaki çizim, sağlık çalışanlarının ülkeler tarafından alınan yetersiz tedbirler karşısındaki tek başına mücadelesini ortaya koyuyor. Acıbadem Maslak Hastanesi’nden Prof. Dr. Mustafa Çetiner de Twitter hesabından bu karikatürü “Titanik batıyor… Orkestra çalmaya devam ediyor” yazısıyla paylaşmıştı.

Tahran’da yaşayan 39 yaşındaki İranlı karikatürist Alireza Pakdel de sağlık çalışanlarının virüsü nasıl durdurmaya çalıştığını çizgilerle anlatıyor. İranlı karikatürist, bazı çizimlerinde doktorların, itfaiyecilerin, polis memurlarının ve asistanlarının Koronavirüsle mücadelesini dünyaya gösteriyor.

Türkiyeli karikatürist Murat Sayın da “Bir an evvel önlem alınmazsa cephede ön saflarda savaşan doktor ve sağlık çalışanımız kalmayacak. Sonrasını hayal bile edemiyorum” diyor ve aşağıdaki karikatürü paylaşıyor.

Ünlü karikatürist Steve Sack, sağlık çalışanlarını çizerek “Bu yıl olimpiyatların madalya için öneriye ihtiyacı olmayacak” diye yazıyor.

“Sağlık Çalışanları” adlı karikatüründe Milt Priggee, futbolcu, asker, astronot ve bir sağlık çalışanının, çalışırken giydikleri iş kıyafetlerini yan yana koyuyor. Herkesin üstünde üniforması yer alırken doktora bir çöp poşeti giydirilerek sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman eksikliği çizimde gözler önüne seriliyor.

Steve Benson da çiziminde doktorları savaş meydanında mücadele verirken gösteriyor.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz