Ana Sayfa Çalışma Hayatı Sağlıkta en büyük sorun sistemin kendisi

Sağlıkta en büyük sorun sistemin kendisi

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB), hekimler arasındaki tükenmişliğe ilişkin yayınladığı raporda hekimlerin yüzde 43,9’u kendileri için en büyük sağlık sorunun sağlık sisteminin bizzat kendisi olduğunu belirtti.

Doktorların sağlık durumlarını, çalışma koşullarını baz alarak hazırladıkları soruları 626 hekime soran TTB, ankete ilişkin hazırladığı raporunu yayınladı.

Ankete katılan hekimlerin yüzde 43,9 gibi ezici bir çoğunluğu kendileri için en büyük sağlık sorunun sağlık sisteminin bizzat kendisi olduğunu belirtti. Yüzde 24,7 ile şiddet, sağlık sorunları arasında ikinci sırada yer aldı. Hekimlerin yüzde 44,5’i toplum için en büyük sağlık sorununun sağlık sistemi olduğunu söyledi. Hekimlerin yüzde 23,5’ü toplum sağlığını tehdit eden faktörün bilgisizlik olduğunu ifade etti.

Raporda hekimlerin yüzde 48,1’inin kronik hastalığı olduğu aktarılarak bu hekimlerin yüzde 90’ının tedavi olduğu belirtildi. Kronik hastalıklar içinde yüzde 46 oranıyla kalp ve damar birinci sırada yer aldı. Kronik hastalığı olan doktorların içerisinde mental hastalığa sahip olanların oranı ise yüzde 13,9 olarak kaydedildi.

Raporda hekimlerin sağlık durumlarına ilişkin şu önerilere yer verildi:

•Hekimlerin sağlıklı yaşam davranışlarının geliştirilmesine yönelik farkındalık çalışmalarının yapılması,

•Türk Tabipleri Birliği tarafından tütün bırakma, sağlıklı beslenme gibi düzenli programların oluşturulması ve geliştirilmesi,

•Durum tespitinin ve müdahale alanlarının belirlenebilmesi için benzer bilimsel çalışmaların düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir.

Raporda hekimlerin tükenme durumlarına ilişkin öneriler ise şöyle yer aldı:

•Tükenmeye neden olan koşulların ortadan kaldırılmasına yönelik olarak; sistem temelli çözümlerin üretilmesi (çalışma saatlerinin düzenlenmesi, özlük haklarının iyileştirilmesi, vb.),

•Hekimlerin gereksinim duymaları halinde meslek örgütüne başvuracakları sürdürülebilir bir mekanizmanın kurulması,

•Tükenme ile mücadele için ilgili bileşenlerle bir arada çalışılması (meslek örgütü, kamu, vb),

•Durum tespitinin ve müdahale alanlarının belirlenebilmesi için benzer bilimsel çalışmaların düzenli aralıklarla yapılması sağlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz