Ana Sayfa Çalışma Hayatı “Sakıncalı” damgası, işlerine engel oldu

“Sakıncalı” damgası, işlerine engel oldu

İhraç edilen akademisyenler ihraç sonrası damgalandı, hedef gösterildi ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) dökümlerinde “sakıncalı” ibaresi konulmasıyla iş bulmada zorluk çekti.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı tarafından Olağanüstü Hal (OHAL) ilanı ile Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) yoluyla üniversitelerden ihraç edilen akademisyenlerin uğradıkları hak ihlalleri ve bunların hukuksal, ekonomik, sosyal sonuçlarını yapılan mülakatlarla birlikte konu alan “Akademisyen İhraçları” başlıklı rapor hazırlandı.

İhraç sonrası iş bulamadılar

KHK ihraçları için “ağır insan hakkı ihlali” ve “sistematik ayrımcılık” nitelendirmeleri yapılan rapora göre; KHK ihraçları bir damga haline getirildi. Mesleki ruhsatları iptal edilenler, kendi uzmanlık alanlarında çalışmaktan mahrum bırakıldı. Kamu sektörü dışında iş bulmaya çalışanların işe alınmadığı durumlar oldu veya düşük ücretlerle, sigortasız, parça başı çalışmaya mahkûm edildi.

Yeni hayat kurmaları engellendi

KHK ile ihraç edilenlerin pasaportları, yine bir KHK maddesi ile iptal edildi. Böylece ihraç edilenlerin yurt dışına yasal yollarla çıkmaları imkânsız hale getirildi. Bu durumda ihraç edilen ve çalışma imkânları büyük ölçüde sınırlandırılan kişilerin, yeni iş olanakları bulmak, eğitim imkânı gibi amaçlarla yurt dışına çıkmamaları bu kişilerin yeni hayatlar kurmaları ve insan onuruna yaraşır bir yaşam sürmelerinin önünde önemli bir engel oldu. Bu bağlamda yaşam standardı hakkı da engellendi.

Sakıncalı damgası

İşverenlere, istihdam edilecek kişilerin “damgalı veya sakıncalı” olduklarına dair bilgilendirme yapıldı. İhraç edilenlerin SGK dökümlerinde ihraç edildiklerine dair ibare bulunması çalışmalarına engel yarattı. Görüşülen akademisyenlerin yüzde 60,2’si SGK hizmet dökümü dolayısıyla işe girmekte güçlük çektiklerini ifade etti.

İşe güvencesiz başladılar

İhraç edilen akademisyenlerin yaklaşık yüzde 45’inde yeni çalışmaya başladıkları işlerde sosyal güvence olmadan çalıştırıldı. Akademisyenler, işe almak isteyen kurumların çekindiğini ve sigortasız koşulu ile işe alındığını ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz