Ana Sayfa Gazetecilik Saldırıya uğrayan gazeteciler, TGC’nin “Medyaya Yönelik Şiddet” panelinde buluştu

Saldırıya uğrayan gazeteciler, TGC’nin “Medyaya Yönelik Şiddet” panelinde buluştu

TGC'nin düzenlediği "Medyaya Yönelik Şiddet" başlıklı söyleşide konuşan gazeteci Orhan Uğuroğlu basın meslek örgütlerinin kendisini uğradığı saldırıda yalnız bıraktığını söylerken, Uğuroğlu ile aynı gün saldırıya uğrayan avukat Afşin Hatipoğlu ise kendisine ve gazetecilere yönelik saldırılarla Boğaziçi Üniversitesi'nde öğrencilerinin hedef alındığı, saldırıların bir bütünlük arz ettiğini belirtti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Avrupa Birliği (AB) finansmanıyla yürüttüğü Demokrasi için Medya / Medya için Demokrasi (M4D) Projesi kapsamında geçtiğimiz perşembe günü “Medyaya Yönelik Şiddet” başlıklı çevrim içi bir söyleşi düzenledi. Söyleşiye katılan Orhan Uğuroğlu basın meslek örgütlerinin kendisini uğradığı saldırıda yalnız bıraktığını söylerken, Uğuroğlu ile aynı gün saldırıya uğrayan avukat Afşin Hatipoğlu ise kendisine ve gazetecilere yönelik saldırılarla Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrencilerinin hedef alındığı, saldırıların bir bütünlük arz ettiğini belirtti.

Aksaray’da saldırıya uğrayan Gazeteci Tınmaz: Aksaray’daki gazetecilik kuruluşları yanımda değil

Aksaray’da 9 Ocak 2021 tarihinde saldırıya uğrayan ilkhavadisgazetesi.com ve turkiyeanahaber.com haber sitelerinin imtiyaz sahibi İzzet Tınmaz, saldırının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne birkaç saat kala yapılmasına dikkat çekti. Gazeteci Tınmaz üzerinde silah taşımadığını, biber gazı taşıdığını söyledi. Hiçbir gazetecinin yanında olmadığını belirten gazeteci Tınmaz, Aksaray’da birçok gazetecilik kuruluşunun olduğunu ancak bu kuruluşların saldırıdan sonra kendisine destek olmadığını, bunun gücüne gittiğini ifade etti. Tınmaz 9 Ocak’ta uğradığı saldırının kendisine yönelik ilk saldırı olmadığını, daha önce silahlı saldırıya da uğradığını dile getirdi. Tınmaz ayrıca, anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp üzerinden de tehdit mesajları aldığını kaydetti.

Aydın’da şiddete maruz kalan Gazeteci Sarıyıldız: En korumasız kesimiz

Aydın’da 12 Ocak’ta saldırıya uğrayan gazeteciler Kıymet Sarıyıldız ile Murat Uçkaç da kendilerine yapılan saldırıyı söyleşide anlattı. Aydın Adliyesi önünde saldırıya uğrayan Aydın Hedef Gazetesi sayfa sekreteri ve muhabiri Sarıyıldız, saldırı sırasında canı yanınca kendisine saldıran kişiye tepki gösterdiğini söyleyerek, “Üzerimizde çok fazla yük var. Çok ahım şahım para kazanmıyoruz. Bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz. En korumasız kesimiz” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Sarıyıldız ile birlikte saldırıya uğrayan İhlas Haber Ajansı (İHA) muhabiri Murat Uçkaç ise, bugüne kadar iki saldırıya uğradığını dile getirdi. Gazeteci Uçkaç, Aydın’da gazetecilerin kendilerine yönelik saldırıdan dolayı dayanışma içinde olduğunu, söz konusu dayanışmanın Aydın’da her zaman ve her durumda geçerli olduğunu belirtti.

Ankara’da saldırıya uğrayan Gazeteci Uğuroğlu: Aramak ve mesaj yayımlamak yeterli değil

Ankara’da 15 Ocak’ta evininin önünde saldırıya uğrayan Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Orhan Uğuroğlu, gazeteciliğin en kutsal alanının muhabirlik olduğunu vurguladı. Meslekteki 50. yılında saldırıya maruz kalan Uğuroğlu, gazetecilik mesleğinin kamu görevi olduğuna dikkat çekti ve uğradığı saldırıda basın meslek kuruluşlarının yönetimlerinin kendisini yalnız bıraktığını, telefonla aramanın ve kınama mesajı yayımlamanın yeterli olmadığını belirtti. Gazeteci Uğuroğlu, “Unutulmasın ki; özgür basın susturulamaz. Bizler her türlü olaya, saldırıya ve fiziki yaralanmalara alışığız ama ülkemiz açısından, demokrasi ve medya özgürlüğü açısından inanılmaz yara açtı. Dolayısıyla bunun telafisi yok” diye konuştu.

Saldırıya uğrayan avukat Hatipoğlu: Gazetecilere saldırılarla öğrencilere saldırılar bir bütün

Gazeteci Uğuroğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ ile aynı gün saldırıya uğrayan avukat Afşin Hatipoğlu, saldırıların faili olan kişilerin birinin bile yakalanamadığını hatırlatarak, “Belki de yakalamak istemediler” dedi. Avukat Hatipoğlu, kendisine ve gazetecilere yönelik saldırıların ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci ve akademisyenlerin atanmış rektör Melih Bulu’ya karşı yaptığı eylemlerde maruz kaldığı polis şiddetine dikkat çekti. Her iki olaydaki şiddet ve saldırıların bir bütünlük arz ettiğine işaret etti. “Toplumda büyük bir baskı ortamı, düşünce ve ifade özgürlüğünün olmayışı, yürüyüş hakkının engellenişi, gazetecilere yapılan saldırılar, fikir beyan edenlere yapılan saldırılar bir bütünlük arz ediyor. O nedenle şu anda iktidarla destekçisi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), Cumhur İttifakı ve onun oluşturduğu siyasi iklim inanılmaz bir şeye dönüştü” şeklinde konuştu.

“Sosyal medyadan size yapılan saldırıların peşini bırakmayın”

KRT TV’de program da yapan Hatipoğlu, sosyal medya üzerinden yapılan saldırılar konusunda gazetecileri uyardı. Hatiopoğlu, “Sosyal medyadan size yapılan saldırıların peşini bırakmayın. Saldırıya sadece fiziki saldırı olarak bakmayın. Saldırıları ciddiye alın ve kendinizi bu anlamda koruyun” şeklinde konuştu.

Gazeteci Gürcanlı: KVKK daha titiz uygulansın

Panelin moderatörlüğünü üstlenen gazeteci Zeynep Gürcanlı ise, saldırıların çoğunun gazetecilerin evinin önünde yapılmasına işaret ederek Kişisel Verileri Koruma Kanunu’nun (KVKK) daha titiz bir şekilde uygulanmasını talep etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz