Ana Sayfa Önemli Salgın hastalık riski büyüyor: Depremzedeler tuvalet ihtiyaçlarını enkaz altlarında gidermek zorunda kalıyor

Salgın hastalık riski büyüyor: Depremzedeler tuvalet ihtiyaçlarını enkaz altlarında gidermek zorunda kalıyor

Hatay-Gaziantep il sınırında bulunan Hassa Merkez'de depremzedeler seyyar tuvalet olmadığı için tuvalet ihtiyaçlarını enkaz altlarında gidermek zorunda kalıyor, AFAD çadırları yetersiz kaldığı için ancak gönüllülerin yardımıyla yiyeceğe ulaşabiliyor.

Depremin büyük hasar verdiği ilçelerden olan Hatay-Hassa’da kullanılabilir seyyar tuvaletlerin olmayışı nedeniyle pek çok kişi tuvalet ihtiyacını enkaz altlarında gidermek zorunda kalıyor. İlçede kurulan AFAD çadırları yiyecek dağıtımında yetersiz kalıyor, yiyecek dağıtımını Hassa’daki depremzedelere yardımların ulaşmadığını öğrenerek ilçeye gelen gönüllü yurttaşlar yapıyor.

Depremzedeler tuvalet ihtiyaçlarını enkaz altlarında gidermeye çalışıyor

Arama ve kurtarma çalışmaları sürdürülürken, sağ kurtarılan depremzedeler ve bölgede görev yapan yurttaşlar için salgın hastalık riski de baş göstermeye başladı. Yeterli sayıda seyyar tuvalet kurulamaması, kurulanların ise kullanılabilir halde tutulamaması nedeniyle tuvalet ihtiyacını gidermek büyük sorun haline geldi.

Hassa Merkez’de kurulan çadırların çevresinde ise tuvalet bulunmadığı için depremzedeler ve bölgede görev alan kişiler, tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için enkaz altlarını kullanmak zorunda kaldı.

Farklı şehirlerden yardım için gelen gönüllüler, yaşanan hijyen probleminin şu anda mevcut olan hastalıkları artırabileceğini ve acil destek sağlanması gerektiğini dile getirdi. Çocukların pek çoğunun hasta olduğunu söyleyen gönüllüler, ilaç desteğinin yetersiz kaldığına dikkat çekti ve acil ilaç desteği talebinde bulundu.

Hatay-Hassa

AFAD yetersiz kalıyor, yiyecek dağıtımını gönüllüler yapıyor

Hassa’daki depremzedelere yardımların ulaşmadığı bilgisini alarak ailesiyle birlikte yiyecek dağıtımı için Ankara’dan gelen Baybaros Baloğlu, “Buraya yardımların ulaşmadığını öğrenip ailemle birlikte geldik. AFAD günde bir öğün yemeği ancak yetiştirebiliyor. Dünden beri yaklaşık 10 bin tabak yemek dağıttık. Ailem ve personeller depremde hasar gören illere dağıldık. Her ilde yiyecek yardımı yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ailesiyle birlikte Ankara’dan Hassa’ya yiyecek dağıtımı yapmak için gelen Baloğlu dünden beri yaklaşık 10 bin tabak yemek dağıttıklarını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz