Ana Sayfa Çalışma Hayatı Salgın süresince hemşirelerin taleplerine cevap vermeyen Bakan Koca, hesap sormaya gelince hemşirelerin...

Salgın süresince hemşirelerin taleplerine cevap vermeyen Bakan Koca, hesap sormaya gelince hemşirelerin adını hatırladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, salgın sürecinde taleplerini dikkate almadığı hemşireleri hesap sormak için hatırladı. Koca, hemşirelere "Hakkımda özür dile kampanyası başlattığınız doğru mu?" diye sorunca hemşireler "Bu ülkede hemşirelerin mutsuz, umutsuz olduğu, önemsiz, değersiz, çaresiz hissettiği doğrudur" yanıtını verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Sky News kanalının “Türkiye’de salgınla mücadele” haberini paylaşırken hemşireleri anmaması tepki topladı. Salgın süreci boyunca kendilerine yaşatılan sorunlara ilişkin Bakan’a raporlar sunan hemşirelerin talepleri dikkate alınmamıştı. Koca, “Salgınla mücadelede başarı” haberinde isimlerini anmadığı hemşireleri “Hakkımda özür dile kampanyası başlattığınız doğru mu?” sorusu ile andı.

Koca’dan hemşirelerin mesleki taleplerine cevap: Hemşireler gününüzü kutlamıştım

Koca’nın, hemşirelerin mesleki taleplerine dair açıklama yapmak yerine, hemşireler gününü kutladığını gösteren bir paylaşımı hatırlatması ise dikkat çekti.

Türk Hemşireler Derneği: Özür değil sorunlarımıza çözüm bekliyoruz

Konuya ilişkin Türk Hemşireler Derneği’nden yapılan açıklamada “Biz hemşireler, sizden özür beklemiyoruz. Bizler eğitim, uygulama, yönetim ve özlük haklarımıza yönelik sorunlarımıza çözüm istiyor, çözüm bekliyoruz. Her bir soruna yönelik tespitlerimiz ve çözüm önerilerimiz var, çözüm için çalışma isteğimiz ve gücümüz var. Bu sefer siz sordunuz, biz cevapladık dolayısıyla sesimizin yine boşlukta kaybolmayacağını umuyor, iş birliği teklifimizi yineliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Türk Hemşireler Derneği, hemşirelere yaşatılan sorunları şöyle açıkladı:

 • Sağlık hizmetinin bir ekip işi olduğu ancak hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde ve diğer sağlık kurumlarında Sağlık Bakanlığı’nın “hekim bakanlığı” olarak anıldığı doğrudur!
 • 200.000’e yakın meslektaşımızın temsilcisi olarak, göreve geldiğiniz ilk günden başlayarak, defalarca randevu talep etmemize rağmen sizden halen randevu alamadığımız doğrudur!
 • Pandemi öncesinde de olduğu gibi, sürecin ilk günlerinden bu yana toplumumuza daha nitelikli bakım sunmak için bakanlığımıza yönelik iş birliği çağrılarımızın karşılıksız kaldığı doğrudur!
 • Pandemi süreci boyunca, meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlara ve sağlık hizmet sunumunda yaşanan sıkıntılara yönelik 7 tane rapor hazırladığımız, bu raporu bakanlığımız başta olmak üzere ilgili mercilere sunduğumuz ancak bu raporların hiçbirine yönelik geri bildirim almadığımız doğrudur!
 • Bilimsel ve mesleki birikimimize, sistemdeki müdahalelerin pek çoğunun uygulayıcısı olmamıza rağmen pandemi bilim kurullarında yer almaya yönelik çabalarımıza hiçbir dönüş olmadığı doğrudur!
 • Pandemi sürecinde sağlık sistemini sırtlamamıza rağmen hemşirelik günü dışında adımızın anılmadığı doğrudur!
 • Bel kemiğini oluşturduğumuz sağlık hizmet sunumunda, toplum sağlığına, bizlere ve uygulamalarımıza yönelik kararların bizsiz alındığı doğrudur!
 • İş yerlerimizde yönetim ve sendika baskısı altında ezildiğimiz doğrudur!
 • Biz istemeden verileceği açıklanan, ancak ne vaatleri ne de emeklerimizi karşılayan, halkımızın gözünde ek para aldığımız algısına yol açan adaletsiz ek ödemelerin, motivasyonumuzu yerle bir ettiği doğrudur!
 • Pek çoğumuzun iş güvencesi olmadan, pek çok özlük hakkından mahrum süresiz sözleşmeli çalıştırıldığı doğrudur!
 • Maaşlarımızın açlık sınırının hemen üstünde yoksulluk sınırının oldukça altında olduğu doğrudur!
 • Üniversite hastanelerinde oldukça ağır koşullarda, düşük ücretlere çalıştığımız doğrudur!
 • Aile sağlığı merkezlerinde, yüksek risk altında çalıştığımız ancak hiçbir haktan faydalanamadığımız doğrudur!
 • Okullarımıza meslek dışı, mesleğimizi bilmeyen yöneticiler, öğretim elemanları doldurulurken, görev yetki ve sorumluluklarımız sırf istihdam sorunları var diye, hizmetteki niteliği artıracağı iddiasıyla diğer sağlık çalışanlarına devredilirken, hemşirelik hizmetleri, hemşire olmayan, işi bilmeyen, ehil olmayan çalışanlar tarafından yönetilirken, “biz bu şartlarda halkımızın hak ettiği nitelikte bakım veremiyoruz” feryatlarımızın sizin kulağınıza erişmediği doğrudur!

100 binden fazla hemşire atama beklerken, Bakanlık hemşire açığını diğer sağlık çalışanlarına yüklüyor

YÖK, hemşirelik kadrolarına tıp doktoru eğitimi şartı koyulmasına göz yumuyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz