Ana Sayfa Çalışma Hayatı Salgında en az 128 işçi öldü, 13 bin işçiye virüs bulaştı

Salgında en az 128 işçi öldü, 13 bin işçiye virüs bulaştı

İSİG Meclisi’nin açıkladığı verilere göre 11 Mart – 10 Mayıs tarihleri arasında, en az 128 işçi Covid19 nedeniyle hayatını kaybetti. Meclis, işçilerin Covid19’a bağlı ölümlerinin iş cinayeti olarak değerlendirilmesini de talep etti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), Covid19 salgınının işçiler üzerindeki yaşamsal ve ekonomik etkilerini de içeren iş cinayetleri raporunu yayınladı. Rapora göre, Türkiye’deki ilk Covid19 vakasının çıktığı 11 Mart ile 10 Mayıs tarihleri arasında en az 128 işçi salgın nedeniyle hayatını kaybetti ve en az 13 bin 43 işçinin Covid19 testi pozitif çıktı. Yayınlanan raporda salgının ikinci ayında ortaya çıkan vakaların ve çalıştığı sırada Covid19’a yakalanarak hayatını kaybeden işçilerin sayının arttığı da belirtildi.

“Devlet ölümlere dair hiçbir açıklayıcı bilgi paylaşmamaktadır”

Meclisin “Covid19 nedenli iş cinayetleri” başlıklı raporunda, Covid19’un işçi sınıfı hastalığı niteliği aldığı belirtilirken “Koronavirüs süreci ile ilgili tüm bilgiler devletin elinde ve devlet ölümlere dair hiçbir açıklayıcı bilgi paylaşmamaktadır. Bu anlamda 128 işçi ölümünün ‘en az’ olduğunu tekrar vurgulayalım. Bilmediklerimiz ve işçilerin ailelerinin de yaşamını yitirdiğini düşününce ölenlerin sayısı kat be kat fazladır” denildi.

İSİG Meclisin’nin raporuna göre Covid19’a bağlı olarak hayatını kaybeden 128 işçinin yaş ortalaması 50 olarak belirtildi. Bu ortalamanın işçiler içerisinde kronik rahatsızlıkların çok yaygın olduğunun bir göstergesi olduğu ifade edilen raporda şeker, tansiyon ve kalp rahatsızlıkları başta olmak üzere kronik rahatsızlıkların 40’lı yaşlarda başladığı ve bu nedenle emeklilik yaşı ve prim gün sayısının düşürülmesi gerektiğinin altı çizildi. Ayrıca hayatını kaybeden işçilerin 119’unun erkek olduğu belirtilirken, 9’u ise kadın işçiler.

“Salgının ikinci dalgasının hedefinde işçiler var”

Meclisin açıkladığı rapora göre, ticaret-büro işkolu ile sağlık işkolu iş cinayetlerinin en fazla gerçekleştiği işkolları oldu. Hayatını kaybeden işçilerin işkollarına göre dağılımı şu şekilde oldu: Ticaret-büro işkolunda 37, sağlık işkolunda 31, belediye-genel işler işkolunda 11, turizm-konaklama işkolunda 8, tekstil işkolunda 7, taşımacılık işkolunda 5, savunma-güvenlik işkolunda 5, bankacılık işkolunda 4, metal işkolunda 4 ve diğer işkollarında 14 işçi yaşamını yitirdi. Ayrıca, hayatını kaybeden işçilerin 78’inin İstanbul, 9’unun Kocaeli, 7’sinin İzmir, 5’inin Bursa, 3’ünin Ankara, 3’ünin Gaziantep ve 23’ünin de diğer illerde çalıştığı belirtildi.

Covid19’a bağlı iş cinayetlerinin illere göre dağılımı

Raporda ayrıca, Mayıs tarihli SGK ‘özel’ genelgesiyle işçilerin Covid-19’a yakalanmasının iş kazası ve meslek hastalığı kapsamında değerlendirilmeyeceğine karar verildiği belirtilirken, ‘normalleşme’ adı altında ekonomik hayatın canlandırılması politikalarının hız kazanması ve AVM’lerin açılması, “Bilim insanları tarafından tartışılan salgının ikinci dalgasının hedefinde doğrudan yine işçilerin olacağı açığa çıktı” şeklinde değerlendirildi.

“Ödeneğe rağmen çalışılmayan günler işçinin yıllık izninden kesiliyor”

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve İŞKUR tarafından kısa çalışma ödeneğinin daha çok küçük işletmeleri kapsayacağının açıklandığını ancak salgının ikinci ayında büyük şirketlerin de bu ödenekten faydalandığı haytırlatılan İSİG raporunda, “İşyerlerinde kısa çalışma ödeneğine başvuran şirketlerin, işçilerin ücretlerini eksik ödemeleri, ödeneğe rağmen çalışılmayan günleri işçinin yıllık izninden kesmesi ise bu süreçte en sık rastlanan hak gasplarından biri olmuştur. Salgının ikinci ayında ücretli izin kullanabilen işyerlerinin büyük bir kısmı örgütlü işyerleri iken, üretimin/hizmetin devam etmediği işyerlerinde ücretsiz izin kullandırma, izni işçilerin yıllık izinlerinden düşürme uygulamaları daha da yaygınlaşmıştır” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz