Ana Sayfa Çalışma Hayatı Salgında mülteci işçiler: Hem işsiz kaldılar hem de yardımlardan faydalanamadılar

Salgında mülteci işçiler: Hem işsiz kaldılar hem de yardımlardan faydalanamadılar

Deri, Tekstil ve Kundura İşçileri Derneği, mülteci işçilerin pandemi döneminde yaşadıkları sorunları raporladı. Dernek, görüştükleri 100 mülteci işçiden 95'inin kayıt dışı çalıştığını, 71'inin Mart ayından beri işsiz olduğunu bildirdi. Pandemi sürecinde ilk önce kadın işçilerin işten çıkarıldığına dikkat çekti.

Deri, Tekstil ve Kundura İşçileri Derneği, mülteci işçilerin salgından nasıl etkilendiğini ortaya koymak için İzmir’de farklı iş kollarında çalışan mülteci işçilerle yaptığı anket çalışmasının raporunu yayımladı.

Mültecilerin yoğun olarak yaşadığı Konak, Karabağlar, Bornova ve Buca ilçelerinde 100 mülteci işçiyle hem yüz yüze hem de telefonla görüşmeler yapılarak hazırlanan “Pandemide Mülteci İşçi Olmak” isimli anket raporunda, bu süreçte işsiz kalan 83 mülteci işçinin 71’inin Mart ayından beri çalışmadığı, 8’inin 5 ay boyunca çalışamadığı, 4’ünün ise 4 aydır çalışamadığı bilgisi yer aldı.

“İlk kadın işçiler işten çıkarıldı”

Raporda, mülteci tekstil işçisi bir kadın, çalıştığı işyerinde pandemi sürecinde ilk önce bütün kadın işçilerin işten çıkarıldığını belirterek, “Kadın olduğumuz için ilk fırsatta gözden çıkarılan biz olduk. İlk kadınlar gözden çıkarıldı. Çalıştığım işyeri kısmi olarak  pandemi sürecinde üretime devam etti ama ilk olarak bütün kadın işçileri işten çıkardılar. Erkek işçiler yarı zamanlı da olsa çalışmaya devam etti. Kadın olduğumuz için bizim ev geçindirme sorumluluğumuz yok mu?” dedi.

“Salgının sorumlusu bizmişiz gibi davranıyorlar”

Mülteci tekstil işçisi, pandemi döneminde maruz kaldıkları nefret söylemlerinin arttığını iletti. İşçi, “Normale döndükten sonra iş aramaya gittiğimizde daha fazla tepki ile karşılaştık. Sanki salgının sorumlusu bizmişiz gibi davranıyorlardı. Salgın sonrası haftalıklarda düşüş oldu ve bunun sebebi olarak bizi gördüler. Komşularımız bile ‘siz devletten para alıyorsunuz, rahatsınız’ diyorlardı” ifadelerini kullandı.

“Test yapsak ve pozitif çıksa sorun yaşarız diye endişe ettik”

Kundura işçisi, Temmuz ayında atölyelerin bir kısmının açılmaya başlamasının ancak işyerinde salgına karşı hiçbir önlem olmamasından yakındı. İşçi, “Ne maske veriyorlardı ne de sosyal mesafeyi ayarlamak için yeteri kadar alan vardı. Duyduk ki; aynı katta çalıştığımız bir işçi arkadaşımız virüse yakalanmış. Korktuk ama çalışmaya devam ettik. Test yapsak ve pozitif çıksa sorun yaşarız diye endişe ettik” diye konuştu.

Rapordaki diğer veriler ise şöyle:

» Mülteci işçilerin, 83’ünün pandemi sürecinde kira ödemelerinde sorun yaşadığı, 91’inin gıda ihtiyaçlarını gidermekte sorun yaşadığı ve 77 işçinin ise fatura ödemelerinin etkilendiği ifade edildi.

» Raporda, 100 işçiden yalnızca 23’ünün pandemi döneminde yerel yönetimlerden ya da insani yardım dağıtan derneklerden gelen gıda ve hijyen paketlerinden yararlandıkları öğrenildi.

» 100 mülteci işçinin sadece 4’ü pandemi sürecinde gelirinin azalmadığı cevabını verirken, 13 işçi ise gelirinin azaldığını belirtti. 83 mülteci işçi de gelirinin tamamen kesildiğini dile getirdi. Pandemi döneminde çalışmaya devam eden 8 işçinin 4’ünün de gelirinde azalma oldu. Tam zamanlı ya da kısmi zamanlı çalışan işçilerin de gelirleri azaldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz