Ana Sayfa Ekonomi Salgınla birlikte yoksulluk derinleşti, her 10 yurttaştan 7’si geçim sıkıntısı çekiyor

Salgınla birlikte yoksulluk derinleşti, her 10 yurttaştan 7’si geçim sıkıntısı çekiyor

Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) yaptığı araştırmada her 10 yurttaştan 7'sinin geçim sıkıntısı yaşadığı ortaya kondu.

BETAM tarafından hazırlanan “COVID-19 salgınının hane gelirleri üzerindeki yıkıcı etkisi” başlıklı rapor, özellikle dar gelirli yurttaşın yaşadığı geçim zorluğunu ortaya koydu. Salgınla birlikte derinleşen ekonomik krizin yurttaşı borcu borçla kapatmaya ittiğine dikkat çekilen raporda, ankete katılan yurttaşların yüzde 17,2’si gelir kayıplarını dengelemek için ya bir tanıdıktan ya da kurumsal bir yerden borç aldığını belirti. Derinleşen ekonomik krizin yanı sıra yüksek enflasyon, doğal gaz ve elektriğe gelen zamlarla birlikte ankete katılan yurttaşlar, önümüzdeki dönemde de geçim sıkıntılarının devam edeceğini düşündüklerini söyledi.

Salgın döneminde yurttaşın borçları katlandı

Salgın döneminde yurttaşa borçlarının nasıl değiştiği sorulduğunda katılımcıların yüzde 12,2’si borçlarının çok arttığını belirtirken, yüzde 30,5’i borçlarının bir miktar arttığını ifade etti. Rapordaki verilere göre yurttaşların yüzde 42,7’sinin salgınla birlikte daha da borçlandığı kaydedildi. Katılımcıların yüzde 38,3’ünün gıda harcamalarını karşılamakta zorluk çektiğini ifade ettiği raporda, “gıda güvenliğinin salgın esnasında tehdit altında olduğuna, bu konunun daha ihtiyatlı bir şekilde üstüne gidilmesi gerektiğine” de işaret edildi.

Raporda yurttaşların ekonomik durumlarından öne çıkan veriler ise şöyle:

• Salgın döneminde geçim zorluğu çektiğini beyan edenlerin oranı yüzde 70’e, gıda harcamalarını karşılamakta zorlandıklarını belirtenlerin oranı yüzde 38 oldu.
• Ortalama kişisel gelirler Şubat ayından Eylül ayına yüzde 4,5 oranında düştü.
• Hanelerin yüzde 38,8’i maaş gibi sabit herhangi bir gelir elde edemedikleri durumda mevcut birikimleri ile bir ay dahi idare edemeyeceklerini ifade etti.
• Hanelerin yüzde 37,9’luk bir diğer kesim ise mevcut birikimleriyle en fazla üç ay idare edebileceğini söyledi.
• 2018 yılında aylık geçimini çok zor sağladığını söyleyen hanelerin oranı yüzde 3,2 iken, Eylül 2020 itibarıyla ise bu oran yüzde 10,1’e yükseldi.
• Katılımcıların yüzde 30’u salgın sebebiyle gelirlerinin azaldığını açıkladı. Kendi işini yapanlar arasında ise bu oran yüzde 44’e çıktı.
• Sosyal koruma araçlarından faydalandığını ifade eden katılımcıların oranı ise yüzde 7,9 oldu.
• Hanelerinin geçimini sağlamakta zorlananların payı, yüzde 10’dan yüzde 19,6’ya yükseldi.
• Biraz da olsa zorluk çektiğini söyleyenler ise yüzde 17,5’ten yüzde 41,9’a kadar çıktı. Ankete katılanların neredeyse yarısının önümüzdeki dönemde de gelirlerinde düşüş beklediği vurgulandı. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz