Ana Sayfa Kültür-Sanat Sayıştay raporunda, Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin...

Sayıştay raporunda, Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olduğu ortaya çıktı

Sayıştay’ın raporunda Ankara Üniversitesi'nde 440 yazma eserin kayıp olduğunun ortaya çıkmasının ardından, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Resim ve Heykel Müzesi’nde kayıtlı bulunan tarihi ve sanatsal değeri bulunan eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olduğu belirlendi.

Sözcü’den Deniz Ayhan’ın haberine göre, Sayıştay raporunda, Resim ve Heykel Müzesi’ne kayıtlı 12 bin 378 taşınır bulunuyor. Bunlardan 4 bin 24 tabloya dair hiçbir açıklama veya detay yer almıyor. Müze’de kayıtlı olan, tarihi ve sanatsal değeri bulunan eserlerden 404’ünün kayıp, 42 eserin ise sahte olduğu ortaya çıktı.

Sayıştay önceden uyarıyor ancak kimse harekete geçmiyor

Sayıştay raporunda içlerinde “Kayıp-Çalıntı ve sahte” notunun düşüldüğü 42 eser olduğu belirtildi. Sayıştay yetkilileri, kayıp eserlerin dışında başka eserlerin bulunup bulunmadığının araştırılması için bir komisyon oluşturulmasını önerdi. Sayıştay denetçileri ayrıca sisteme girilen verilerin güncellenmesini istedi. 2018 yılında da üniversite yönetimini uyaran Sayıştay denetçileri, bir an önce tedbir alınmasını istemişti. Sayıştay daha önce de Ankara Üniversitesi’ni uyarmış ancak Üniversite hiçbir düzenleme- araştırma yapmamıştı.

Ne zaman kayboldukları bile bilinmiyor: Dil ve Tarih-Coğrafya’da 440 eser kayıp

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz