Ana Sayfa Ekonomi Şehir Plancıları Odası: İklim değişikliği eylem planı hazırlanması gerekiyor

Şehir Plancıları Odası: İklim değişikliği eylem planı hazırlanması gerekiyor

Şehir Plancıları Odası, toz fırtınasının Ankara'da ilk kez bu kadar ciddi boyutta yaşandığına dikkat çekerek, artan çevre sorunlarına karşı analitik değerlendirmeler yapılması ve iklim değişikliği eylem planı hazırlaması gerektiğini vurguladı.

TMMOB Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Ankara Şubesi, özellikle Polatlı ilçesinde etkili olan, 6 kişinin yaralandığı kum ve toz fırtınaları sonrasında bir açıklama yaparak, merkezi ve yerel yönetim kurumlarından Ankara için iklim değişikliği eylem planı ve risk yönetim planı çalışmalarını hazırlamasını istedi. ŞPO, “Ankara’nın kaçınılmaz iklim krizinden nasıl etkileneceğine, ne tür doğal afet riskleri barındırdığına dair şimdiye dek yetkililerce herhangi analitik bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir” tespitini paylaştı.

ŞPO’dan yapılan açıklamada, “Sağanak yağış öncesinde kuvvetli rüzgar ve kuraklık Ankara`da ilk kez böylesi ciddi bir kum fırtınasına yol açmıştır. Özellikle kırsal kesimlerde, güç koşullarda çalışan mevsimlik tarım işçileri zarar görmüştür” tespiti yapılırken, “İlgili merkezi ve yerel yönetim kurumlarınca durumun kontrol altına alındığı, kum fırtınası sonrasında yıldırım düşmesi sonucu oluşan yangınlara ve ağaç düşmesi olaylarına müdahale edilerek kontrol altına alındığı belirtilse de yaşanan durum, Ankara’nın bu hava olayına hazırlıksız yakalandığını ve risk yönetiminin zayıf olduğunu açığa çıkarmaktadır” değerlendirmesi de paylaşıldı.

ŞPO Ankara Şubesi Yönetim Kurulu, açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“İklim krizi, kuraklık, sağanak yağış sonrasında yaşanan taşkın olayları gibi doğal ve insan kaynaklı risklere yönelik öncelikle iklim değişikliğine uyum ve eylem planları, bunlara eş güdümlü olarak da risk yönetim planı ve acil eylem planları hazırlanmalıdır. Ankara’nın kaçınılmaz iklim krizinden nasıl etkileneceğine, ne tür doğal afet riskleri barındırdığına dair şimdiye dek yetkililerce herhangi analitik bir çalışmanın yapılmadığı görülmektedir. Ankara için afet öncesi, doğa ve insan faaliyetlerinden kaynaklı risklerin tespit edilerek önlenmesi için gerekli analizler oluşturulmalı, risk yönetiminin ilk aşaması olan planlama çalışmaları yapılmalıdır. Afet sırasında izlenecek müdahale yöntemleri ve afet sonrasında uygulanacak kurtarma ve iyileştirme adımları belirlenmelidir.”

“Ekolojik dengeyi bozan aşırı tüketim merkezli gelişim ve insan müdahaleleri, doğal hassasiyetlere duyarlı olmayan plansız kentleşme gibi etkenler iklim krizi ve etkilerini günden güne derinleştirmekte; kentlerin ve toplumun aşırı hava olayları ile karşılaşma sıklığını ve mağduriyetini de her geçen gün arttırmaktadır.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz