Ana Sayfa Dış haberler Şentop’un Katar Meclis Başkanı ile görüşmesinde Körfez İşbirliği Konseyi’nin önemi konuşuldu

Şentop’un Katar Meclis Başkanı ile görüşmesinde Körfez İşbirliği Konseyi’nin önemi konuşuldu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 6 ülkenin senato ve meclis başkanlarıyla görüştü. Katar Meclis Başkanı Ahmad Bin Abdullah Bin Zaid El Mahmud ile görüşmesinde “Salgınla mücadele kapsamında Körfez İşbirliği Konseyi'nin tekrar bir araya gelme kararı önemli bir karardır” ifadesi öne çıktı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, 6 ülkenin senato ve meclis başkanlarıyla görüştü. Şentop’un görüştüğü isimler, Pakistan Senatosu Başkanı Sadık Sanıranı, Kırgızistan Meclis Başkanı Dastanbek Dzhumabekov,KKTC Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay ve Irak Meclis Başkanı Muhammed Halbusi, Katar Meclis Başkanı Ahmad Bin Abdullah Bin Zaid El Mahmud ve Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulini’ydi. El Mahmud ile görüşmesinde Körfez İşbirliği Konseyi ile ilgili ifadeler dikkat çekti.

Teröre karşı parlamentolar arası büro

Şentop, El Mahmud görüşmesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın Koronavirüs salgını sürecinde ilk ziyaretini Katar’a gerçekleştirdiğini hatırlatarak, “Salgınla mücadele kapsamında Körfez İşbirliği Konseyi’nin tekrar bir araya gelme kararı önemli bir karardır” dedi. Şentop ise “Salgınla mücadele kapsamında Körfez İşbirliği Konseyi’nin tekrar bir araya gelme kararı önemli bir karardır. Ancak 4’üncü yılına girmiş olan ambargo sebebiyle bu konseyin işlevselliğinin geri planda kaldığını üzülerek belirtmek isterim” dedi. Diğer Körfez ülkelerinin Katar’a karşı sergiledikleri tutumlarını bir an önce bitirmeleri gerektiğini ifade etti.

El Mahmud, BM ile bir belge imzaladığını teröre karşı parlamentolar arası bir büronun açılması sürecini başlattığını ve söz konusu büronun Katar’da açılacağını aktardı.

Konsey, 25 Mayıs 1981 tarihinde Bahreyn, Kuveyt, Umman, Katar, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin bir araya gelmesiyle kuruldu. Birleşik ekonomik anlaşma 11 Kasım 1981 tarihinde Riyad’da imzalandı. 

TÜRK-PA seneye Türkistan’da yapılsın teklifi

Şentop’un Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulini ile görüşmesinde ise Şentop’un, 2019 yılında Bakü’de gerçekleşen TÜRK-PA toplantısında, bir sonraki toplantının 2020 yılında Kazakistan’ın Türkistan şehrinde yapılması yönündeki teklifi hatırlatıldı. Nigmatulin, TÜRK-PA’nın telekonferans yoluyla değil, yüzyüze yapılabilmesi için toplantının daha ileri bir tarihe alınmasını önerdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz