Ana Sayfa Sağlık SES: “Sağlık emekçilerine çift maaş verilmeli”

SES: “Sağlık emekçilerine çift maaş verilmeli”

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Ankara Şubesi yaptığı basın açıklamasında sağlık çalışanlarına yapılan ek ödemelerdeki adaletsizliğe dikkat çekti. Sendika yaptığı açıklamada, sağlık çalışanlarına pandemi sürecinde çift maaş verilmesi talebinde bulundu.

Pandemi sebebiyle bazı sağlık hizmetlerinin verilmemesi arz ve talebin düşmesine sebep olduğunu belirten SES Ankara Şubesi yaptığı basın açıklamasında, Covid-19 vakalarına bakılan klinik dışındaki birçok sağlık kuruluşunda ek ödemelerde adaletsizlik yaşandığına dikkat çekti. Birçok sağlık emekçisinin ek ödemelerden faydalanamadığının altını çizen sendika, “Kamu hastanelerinin pandemi sonrası ayaktan ve yataklı hizmetlerinde yüzde 80 oranında hizmet sunumunun düşmüş olması, salgın döneminde hastanelerin gelirlerinde yüzde 80’lik düşmeye işarettir. Süreç ek ödeme ile geçimini sürdüren sağlık hizmetleri sınıfının genel bütçeden desteklenmesi gerekliliğini hükümete dayatmıştır. Müdahale olmadığı takdirde hastanelerin ek ödemeleri değil tavandan, tabandan dahi ödemelerini gerçekleştirecek bütçesi kalmayacaktır” ifadeleriyle duruma dikkat çekti.

Sağlık hizmetlerinde son 20 yıldır uygulanan döner sermaye kapsamındaki ek ödemelerin pandemi döneminde tavandan yapılacağı açıklandığını hatırlatan sendika, tavandan ödemelerin mağduriyetleri ve adaletsizliği gidermediği gibi arttırdığını vurguladı.

Sendika taleplerini sıraladı

Sendika, sağlık emekçilerinin mağdur edildiğinin altını çizdiği açıklamada, konuyla ilgili taleplerini sıraladı. Tüm sağlık emekçilerine salgın süresince çift maaş verilmesi gerektiğini vurgulayan sendika, sağlık emekçilerine bir yıl süresince yıpranma payı ve bir derece ilerleme verilmesini talep etti.

SES Ankara Şubesi’nin yaptığı açıklamanın geri kalanında, sağlık emekçilerine yönelik ek ödeme düzenlemesindeki sorunlar ve haksızlıklar şöyle sıralandı:

  • 4/D, taşeron, İŞKUR üzerinden ve aile hekimliğinde görev yapan sağlık emekçileri ödemelerden yararlandırılmadı.
  • Yardımcı hizmetler ve idari hizmetler sınıfı personel ya bu ödemelerden yararlanamamdı ya da ödemeler cüzi tutarlarda kaldı.
  • Lise mezunu hekim dışı sağlık emekçileri 20 TL ile 400 TL arasında çok düşük tutarlardan yararlanabildi.
  • 112 Acil Sağlık Hizmetleri gibi özellikli alanda görev yapan lise mezunu sağlık çalışanlarına yapılan ödemeler ile bir önceki ay ödemeleri arasında 20 TL fark oluştu.
  • Hemşire, tekniker, teknisyen, tıbbi sekreter, hasta bakım personeli vb. unvanlara yapılan ödemelerde kısmi süreli Kovid-19 hastalarına verdikleri hizmet ya da acil, yoğun bakım gibi özellikli hizmetlerde çalıştıkları süreler göz ardı edildi ve katsayıları 2 olması gerekirken 1,7 olarak yararlanabildiler.
  • Düzenlemede Sağlık Bakanlığı hastanelerinde sadece Kovid-19 kliniklerinde, üniversite hastanelerinde hekim grubunda sadece Kovid-19 kliniklerinde çalışanlara yüzde 100 üzerinden ödeme yapılacağı kararlaştırıldı.
  • Pandemi süresince asistan hekimlerin nöbet ücretleri kesildi.Asistan hekimleri risk altında çalışmasına rağmen tavandan ödemenin yüzde 50’si üzerinden ödeme yapıldı.
  • Düzenlemelerin il ve kuruluş yöneticilerine verdiği inisiyatif nedeniyle uygulamada adaletsizlikler meydana geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz