Ana Sayfa Dış haberler Seyahat şirketleri dijital hayata geçiyor, “İyilik kartı” tartışma yarattı

Seyahat şirketleri dijital hayata geçiyor, “İyilik kartı” tartışma yarattı

Koronavirüsüyle gelen yurtiçi ve yurtdışı seyahat kısıtlamaları ve gezginlerin değişen pratikleri, seyahat ve konaklama şirketlerinin dijital ve çevrimiçi ortama kaymasına neden oldu. Son dönemde sıkışan sektörde yeni gündem, ev sahipleri için başlatılan "İyilik Kartı" uygulaması oldu.

Bu yıl tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi dolayısıyla, tıkanan seyahat sektörü pek çok ülkenin başlattığı “yeni normal” ile birlikte rahatlasa da yerli ve yabancı turistin olmaması seyahat acentelerini zora sokmaya devam ediyor. Pazar stratejilerini dijital ortama kaydıran şirketler ise farklı uygulamalarla gündemde.

Sektörün ağır toplarından Airbnb, tartışmalı bir uygulamayı hayata geçirdi. Şirket, Koronavirüs salgınından etkilenen ev sahiplerine “İyilik kartı” adı verilen uygulama ile bağış yapılmasının önünü açtı. Uygulama sosyal medyada farklı tepkilere neden oldu.

Uygulamaya göre; Airbnb aracılığıyla birinin evinde kalan kişi, o ev sahibine “İyilik kartı” adı verilen uygulama ile bağış yapabiliyor. Kullanıcıları ikiye bölen uygulamaya, “Ben neden ev sahibine bağış yapıyorum. Benin evim dahi yok” şeklinde tepki gösterildi.

İşten çıkarmalar ve çevrimiçi etkinlikler revaçta

Seyahat edenler tarafından çevrimiçi rezervasyonlarda çokça tercih edilen, 192 ülkede, 33 bin kentte hizmet veren San Francisco merkezli bir teknoloji şirketi olan Airbnb, pandemi nedeniyle rezervasyonları toplu olarak iptal etti ve ev sahipleri başka sitelere yöneldi. Veri ve analiz şirketi olan GlobalData’nın verilerine göre birkaç ay önce, Airbnb’nin planlanan halka arzının 2020’de devam etme şansı sıfıra inmişti ancak yeni pazar stratejileriyle birlikte bir kez daha bir olasılık olduğu raporlandı.

Çalışanlarının yaklaşık dörtte birini işten çıkaran şirket, evde kalan kullanıcıların dijital ortama ve sosyal ağlara yönelmesiyle birlikte Airbnb “Çevrimiçi Deneyim” adı altında kullanıcıların ücretli canlı etkinlikler düzenlediği bir alan kurdu. Kullanıcılar, ilgi alanlarına göre etkinlikleri seçip, ücretlerini ödeyerek bulundukları ortamdan canlı olarak katılabiliyor. Özellikle pandeminin işlerini sekteye uğrattığı iş alanlarından olan aşçılar, sporcular ve seyahat yazarları bu platformda yer alıyor.

GlobalData’nın verilerine göre; gezginlerin yüzde 41’i sosyal medya tarama süresini artırırken, yüzde 26’sı sosyal ağlar üzerinde “daha düzenli olarak” çevrimiçi yayın yapıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz