Ana Sayfa Çalışma Hayatı Seyyar satıcılar ve eski eşyacılar: Sadaka değil, destek bekliyoruz

Seyyar satıcılar ve eski eşyacılar: Sadaka değil, destek bekliyoruz

Seyyar satıcılar ve eski eşyacılar destek paketlerinden yararlanmak istiyor.

Salgınla birlikte küçük esnafın geçim sıkıntısı da arttı. Devletten yardım alamayan seyyar satıcılar ve ikinci el eşya satanlar da zor durumda. İzmirli seyyar satıcılar, eski eşyacılar ve antikacılar da sorunlarını dile getirmek için bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, destek paketlerinden yararlanamadıkları ifade ederek “Sadaka değil, ayakta kalabilecek destek bekliyoruz” dedi.

İzmir Seyyar Satıcılar Derneği Başkanı Evren Laçin, Eski Zaman Eşyaları Değerlendirme Derneği Ali Yegen, Eski Eşya Antikalar Değerlendirme Derneği Lütfi Üstemur ve dernek yöneticilerinin katıldığı açıklamada konuşan Evren Laçin, iktidarın açıkladığı kredi-destek paketleri ve vergi muafiyetinden sınırlı sayıda esnafın yararlanabildiğini belirtti. Laçin, kayıtsız esnafla birlikte ülkede 8 milyona yakın esnafın olduğunu belirterek yardımlardan 400 bin esnafın bile yararlanamadığını söyledi. Laçin, devletten vergi muafiyeti ve mali destek talebinde bulundu. Laçin, hükümete gelir kaybına uğrayan esnaf için gelir garantili destekler yapılması çağrısında da yaptı.

İzmir’de 200 bin seyyar satıcı var

Laçin, seyyar satıcıların ekonomik durumlarının iyi olmadığını belirterek sadaka istemedikleri, ayakta kalabilmek için mali destek talep ettiklerini belirtti. Laçin, İzmir’de 200 bin civarında seyyar satıcının bulunduğuna dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Pazarcı esnafı, ikinci el eşya satıcıları, midyeciler, simitçiler, ev işlerine giden güvencesiz temizlik işçileri, ayakkabı boyacıları gibi 200 bine yakın güvencesiz sokak çalışanı güvenceli hale getirilmeli. Zabıtadan kaçmak yerine, tıpkı simitçilere yapıldığı gibi seyyara da tek tip araçlar verilmeli. Pandemi sürecinde tüm vergiler iptal edilip kira ve kredi desteğinin yanı sıra vergi muafiyeti sağlanmalı. Bizler karda, yağmurda, sokaklarda devasa servetler yaratmak için değil, evlatlarımıza bir lokma ekmek parası götürmek için günlük çalışıyoruz. Azığı katık yapıyoruz. Pazarlarda köşe başlarında, kaldırımlarda, metro girişlerinde vatandaşımızın temel ihtiyaçlarını bizlerden karşılıyor. Biz seyyar esnaflar olarak sadaka istemiyor, ayakta kalabilmek için ihtiyaçlarımıza giderecek kadar mali desteklerin devletten bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz