Ana Sayfa İklim Simavlı köylüler altın madenine karşı çıkıyor: “Altın tabağa konup yenmez”

Simavlı köylüler altın madenine karşı çıkıyor: “Altın tabağa konup yenmez”

Kütahya'nın Simav ilçesine bağlı Örencik köyü ile Tavşanlı ilçesine bağlı Avcılar köyü arasında açılmak istenen 668 hektarlık alandaki altın ve gümüş maden projesine karşı bölge halkı tepkili. Geçimlerini tarımdan sağladıklarını, köylerini terk etmek istemediklerini vurgulayan köylü kadınlar, "Makinelerin önüne yatarım. Altın, tabağa konulup da denmez, Cumhurbaşkanına da sesleniyoruz, duysun kulakları" diyerek maden projesinin iptal edilmesini istedi. 

Kütahya’nın Simav ilçesine bağlı Örencik köyü ile Tavşanlı ilçesine bağlı Avcılar köyünde 93 hektar alanda izni olan altın ve gümüş madeni şirketi, kapasite artırımına giderek alanını 668 hektara çıkartmak istiyor. Madenin tarım ve ormanlık alanlar içerisinde yapılmak istendiğini belirten köylüler, madene karşı mücadelelerini sürdüreceklerini söylüyor.

Köylüler tarım, hayvancılık ve ormancılıkla geçimlerini sağlarken, altın ve gümüş madeni açılması durumunda göç etmek zorunda bırakılacaklarını fakat bunu istemediklerini, köylerinde yaşamak istediklerinin altını çiziyor.

Madene tepki gösteren köylü bir kadın, “Bizim köyümüzü yazık etmeyin. Köyümüz 300 hane. Çoğumuz dışarda. Bak makinenin önüne yatarım. Bana bakan yok, bir başıma duruyorum. Bu köye yazık değil mi? Hükümetin verdiği 2000 TL yetmiyor, buradaki insanlar malıyla idare ediyor” diyor.

Örencik köyünde yaşayan bir başka köylü kadın, “Altın tabağa konup da yenmez. Biz toprağımızda yaşamak istiyoruz. Biz doğamızı bozdurmayacağız. Cumhurbaşkanına da sesleniyoruz, duysun kulakları. Altın istemiyoruz biz” diyerek madene karşı olduğunu dile getiriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen kadın, “Duysun bizi. Köyümüzde yaşamak istiyoruz, başka bir yere gitmek istemiyoruz. Biz altın, para istemiyoruz, doğamızı istiyoruz” diyor.

“En az 750 bin ile 2 milyon arasında ağaç kesilecek”

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, CHP Kütahya İl Başkanı Dr. Zeliha Aksaz ile birlikte Örencik köylülerini ziyaret ederek, maden karşı verdikleri mücadelede desteklerini iletti.

Maden için 5 bin 80 dönüm ormanlık alanın kesileceğine dikkat çeken Sarıbal, “En az 750 bin ile 2 milyon arasında ağaç kesilecek. Yani bu ülkenin yöneticileri Kazdağları’nda ağaç sayılarını söylerken kendileri neye inanıyorlardı bilmiyorum ama bizler aptal değiliz. Bizler, 200-300 yıllık ormanın nasıl oluştuğunu, yaklaşık 1 dönümünde ne kadar ağaç olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu 40 köyü etkileyecek olan madenin, siyanürle elde edilecek altın madeni olduğunu biliyoruz” dedi.

“Köylülerin burada yaşayabilmeleri mümkün değil”

Aksaz, “Zenit Madencilik tarafından açılması planlanan altın madeni projesi ile işmede gün aşırı 500’ü aşkın noktadan yolda 72 tonun üzerinde dinamit kullanılarak patlama yapılacak. Elde edilen 1 milyon 600 bin ton cevher öğütülüp siyanür havuzlarında çözeltilerek hidroklorik asitle yıkanacak. Bu durumda işletme sahası içinde kalan Örencik, Avcılar, Kavaklı, Tepebaşı köylülerinin burada yaşayabilmeleri mümkün değil” diyerek madenin köylülerin yaşam alanlarına olan etkisini anlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz