Ana Sayfa Çalışma Hayatı Şirket geri adım attı, Trendyol emekçileri kazandı

Şirket geri adım attı, Trendyol emekçileri kazandı

Maaşlarına yapılan yüzde 11’lik zamma karşı 2 gün önce eyleme geçen Trendyol Express işçileri haklarını aldı. Kötü çalışma koşullarını ve düşük zam oranını protesto etmek için kontak kapatma eylemleri yapan işçilerin maaşlarına yüzde 39 zam yapıldı.

Trendyol’da taşeron işçi olarak kendi araçlarıyla, yakıt ve sigorta gibi tüm masraflarını kendileri ödeyerek dağıtım yapan kuryeler yüzde 11’lik zam teklifine karşı 81 ilde eylem başlatmıştı. İşçilerin eylemleri sonuç verdi, Trendyol kuryelerin maaşlarına yüzde 39 oranında zam yapacağını duyurdu.

Paket başına yüzde 50 zam talep eden çalışanlar, mevcut halde araç bakım masrafı, yakıt, vergiler gibi masrafları düşüldüğünde aylık kazançlarının asgari ücretin altında, 3 bin 500-4 bin TL olmasından dolayı eylemlere başlamışlardı.

Maaşlarına yüzde 11 oranında zam yapıldığını belirten ve bunu protesto etmek için önceki gün şirketin İstanbul Maslak’taki binası önünde toplanan Trendyol Express çalışanları, dün de ülke genelinde kontak kapatma eylemine devam etmişti.

Bugün de şirketin Maslak’taki merkez ofisinin önünde toplanan yüzlerce işçi, insanca çalışma koşulları sağlanana kadar eylemlerinden vazgeçmeyeceklerini bildirdi. İstanbul’un birçok ilçesinden araçlarıyla konvoylar halinde yola çıkan işçiler, bina önünde “Emekçiler burada yönetim nerede”, “Boyun eğme emeğine sahip çık” sloganları atarak taleplerini dile getirdi.

Kuryeler taleplerini şöyle sıraladı:

1. Yüzde 50 zam istiyoruz.

2. Gün içerisinde ikinci sevkiyatlar yapılıyor çok fazla paket gelmemesine rağmen çok uzak mesafelerden gidiyoruz bize yakıt ve zaman kaybettiriyor. İkinci sevkiyatın kaldırılmasını istiyoruz.

3. Gerçekleştirdiğimiz eylemlerden dolayı katılan hiçbir arkadaşımızın işinden olmamasını istiyoruz.

4. Şubelere 2-3 dakika geç geldi diye 300-400 lira ceza kesiliyor. Bu mobbinge son verilmesini istiyoruz.

5. Ücretlerimiz hep 15 gün gecikmeli yatıyor. Düzenli yatmasını istiyoruz.
Şirketten açıklama

İşçilerin eylemi sonrası şirketten açıklama geldi. Trendyol merkezi 13.30’da tüm şubelerin katıldığı bir online toplantı yaptı. Burada yüzde 11 zam önerilen ve eylemlere neden olan destek paketi rakamının iyileştirildiği ifade edildi.

Trendyol’dan yapılan açıklamada, “2022 içerisinde, bir taşıyıcı iş ortağının faaliyet gösterdiği süreye bağlı olarak taşıdığı paket sayısına göre toplam hak edişinin aylık en az 12 bin 500 TL+KDV olması, iş ortaklarımızın da beklentilerini karşılar şekilde, garanti altına alınmıştır” denildi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz