Ana Sayfa Politika SOL Parti : Halk demokrasisi inşa edilmeli

SOL Parti : Halk demokrasisi inşa edilmeli

SOL Parti 1’inci Olağan Konferansı’nı gerçekleştiriyor. Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, siyasal rejimin değişmesi gerektiğini söyleyerek, “Eski parlamenter rejime dönüşle sınırlı bir muhalefet topluma umut olamaz. Gerçekten demokratik, sınıfsız ve sömürüsüz bir toplumun nüvelerinin bugünden yaratılmasını, halkın her düzeyde söz ve karar sahibi olmasını temel alan bir halk demokrasisi inşa edilmelidir” diye konuştu.

SOL Parti, “Yıkalım haramilerin saltanatını” sloganıyla TMMOB Teoman Öztürk Öğrenci Evi ve Sosyal Tesisi’nde 1’inci Olağan Konferansı’nı gerçekleştiriyor. Konferansta açılış konuşmasını yapan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen, yeniden kuruluş sürecinin örgütlenme ve mücadele alanlarını genişleterek sürdüreceklerini söyledi ve “Eski parlamenter rejime dönüşle sınırlı bir muhalefet topluma umut olamaz. Gerçekten demokratik, sınıfsız ve sömürüsüz bir toplumun nüvelerinin bugünden yaratılmasını, halkın her düzeyde söz ve karar sahibi olmasını temel alan bir halk demokrasisi inşa edilmelidir” dedi.

“Muhalefet ders çıkarmalı”

ABD Başkanı Donald Trump’ın, ABD seçimleri ile ilgili “sonuçları tanımayabilirim” anlamına gelen sözlerinin gelecekte nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya kalınacağını gösterdiğini söyleyen İşleyen, “Muhalefet önümüze sandık kurulursa kazanırız düşüncesinde. Oysa toplum örgütlü olmadıkça sandık kuruluna kadar tüm oyunun kuralları değişecektir. Bu konuda pasif bir siyasetin kazanma şansı yoktur” dedi.

“Laiklik olmadan sol olmaz”

Son dönemlerde “laiklik mücadelesinin düzen muhalefeti tarafından sahipsiz bırakıldığını” söyleyen İşleyen, “Laiklik olmadan sol olmaz. Laiklik mücadelesine sahip çıkacağız. Ülkede laikliğin ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu görmek gerekir. Sermaye politikalarını allayıp pullayan, emperyalist merkezlerin ihtiyaçlarına yanıt veremeye gönüllü olan, aydınlanma ve laiklik karşıtı dönüşümü sineye çeken bir anlayışla bu iktidarın ülkeyi getirdiği yozlaşma giderilemez” dedi.

“Rejim değişmelidir”

“Bu siyasal rejim değiştirilmelidir” diyen İşleyen, şunları söyledi:

“Eski parlamenter rejime dönüşle sınırlı bir muhalefet topluma umut olamaz. Gerçekten demokratik, sınıfsız ve sömürüsüz bir toplumun nüvelerinin bugünden yaratılmasını, halkın her düzeyde söz ve karar sahibi olmasını temel alan bir halk demokrasisi inşa edilmelidir. Bu perspektifle hazırlanan bir anayasa ile siyasal özgürlüklerin açılması, siyasi partiler yasası ve seçim sistemi seçim sistemi başta olmak üzere 12 Eylül faşizmin tüm antidemokratik yasa ve kurumlarının kökten değiştirilmesi hedeflenmelidir.

Bir avuç haraminin saltanatı sürsün diye emeği çalınan, aç sefil bırakılan işçiler, köylüler, emekçiler, geleceği çalınan gençler, ezilen, ayrımcılığa ve şiddete uğrayan, iki kat sömürülen kadınlar  birleşelim, yıkalım haramilerin saltanatını.”

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) 8’inci Olağanüstü Kongresi’ninde ismi SOL Parti olarak değiştirmişti. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz