Ana Sayfa Çalışma Hayatı Soma ve Ermenek’teki madenciler bekleyişini sürdürüyor: “Hafta sonu başka bir noktaya geçeceğiz”

Soma ve Ermenek’teki madenciler bekleyişini sürdürüyor: “Hafta sonu başka bir noktaya geçeceğiz”

Tazminatlarını alamadıkları gerekçesiyle 8 aydır Soma'da, 13 aydır ise Ermenek'te direnen maden işçilerinin Ankara'ya yürüme istekleri polis müdahalesiyle karşılaşmıştı. Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Soma ve Ermenek'te ablukaya alınan madencilerin kararlı olduklarını söyleyerek, "İki koldan da yürüme ısrarımız sürüyor. Bugün ya da yarın bulunduğumuz konumları terk edeceğiz, başka bir noktaya geçmeyi düşünüyoruz" dedi.

Ermenek ve Soma’dan Ankara’ya yürümek isteyen madencilerin Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) ile olan görüşmesinden sonuç çıkmaması üzerine madencilerin direnişi sürüyor. Dün maden işçileri ve sendikacılardan oluşan bir heyet Ankara’da TKİ ile görüşmüş, ancak bir sonuç alınamamıştı. TKİ Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan’ın, Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin’e “Yetkim yok, yapabileceğimiz bir şey yok” demesi üzerine işçiler de geri adım atmayacağını bildirdi. Soma ve Ermenek’te tazminat haklarının gasp edilmesi üzerine 5 gündür direnişlerini sürdüren madenciler haklarını savunarak, “Köle değiliz, eşitlik istiyoruz” yazılı önlüklerle baretlerini yere vurarak tepkilerini sürdürüyor.

Yaşanan bu gelişmelerin ardından Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, Soma’daki son durumu anlattı.

Polis ve jandarmanın Soma’nın 5 kilometre çıkışında barikat kurduğunu belirterek yürüyüşü gerçekleştirmenin yolunu aradıklarını belirten Aksu, “Bugün ya da yarın bulunduğumuz konumları terk edeceğiz, başka bir noktaya geçmeyi düşünüyoruz” dedi.

Ankara’ya işçiler ve sendika üyelerinden oluşan bir heyetin gittiğini ve TKİ Genel Müdürü Hüseyin Erdoğan ile görüşüldüğünü hatırlatan Aksu, hükümetin Sendika’yı müzakereye çağırdığını fakat bunun tansiyonu düşürmeye yönelik bir hareket olarak algılanabileceğini belirtti. Aksu, görüşmeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Dün bir müzakere zemini oluşturdular fakat orada da karşımıza yetkili olmayan, TKİ Genel Müdürü’nü çıkardılar. Kendisi haklı olarak siyasi iktidarın kendisine yanıt vermeden, talimat vermeden ‘Benim yapabileceğim bir şey yok bu konuda’ dedi Soma’da bulunan heyete. O görüşme boş bir görüşme ya da tansiyonu düşürme amaçlı gerçekleştirildi devlet tarafından. Dolayısıyla iki koldan da yürüme ısrarımız sürüyor.”

Maden işçilerinin kararlı olduğunu vurgulayan Aksu, mücadelenin imkansız gibi görünen her şeyi imkanlı kılacağını bildiklerini belirterek, Sendika’nın ve maden işçilerinin büyük bir kararlılık içinde olduğunu kaytdetti. Başaran Aksu, “Büyük bir çaba içerisindeyiz, işçi arkadaşların bir kararlılığı var. Bu kararlılık belirleyici bir inancı oluşturuyor. İşçi arkadaşlarımızın inancı yüksek, kararlılar da. Dolayısıyla bu kararlılıkla bir kazanım elde edilebilir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz