Ana Sayfa Çalışma Hayatı Somalı maden işçilerine 7 saatlik gözaltı: “Yürümeye devam edeceğiz”

Somalı maden işçilerine 7 saatlik gözaltı: “Yürümeye devam edeceğiz”

Soma ve Ermenek'te ücret ve kıdem tazminatı alacakları için iki koldan Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerinden, Soma kolundakiler gözaltına alındı. 7 saatlik gözaltından sonra serbest bırakılan işçiler, “Anlaşma sağlanmazsa devam edeceğiz. Artık nerede gözaltına alınırsak...” dedi.

Manisa’nın Soma ve Karaman’ın Ermenek ilçelerinden ücret ve kıdem tazminatı alacakları için iki koldan Ankara’ya yürümek isteyen maden işçilerinden, Soma kolundakiler gözaltına alındı.

Dün gece Salihli’ye doğru yürümeye başlayan Soma’daki maden işçileri İzmir-Ankara Karayolu’nda kamp kurdu. Ancak sabaha karşı saat 04.00 civarlarında, Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu ve Örgütlenme Genel Sekreteri Kamil Kartal’ın da aralarında bulunduğu 31 kişi Jandarma tarafından gözaltına alındı.

“Korkmuyoruz”

Kamil Kartal, Jandarma Alay Komutanı’nın bulundukları yeri terk etmemeleri durumunda gözaltına alınacakları uyarısı yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“Sanki suçlu bizmişiz, hırsızlığı biz yapmışız gibi hesabı bizden sormaya çalışıyorlar. Hesabı sorması gerekenlere hesap sormayanlar bize hesap sormaya çalışıyor. Oysa bizim haklılığımızı herkes biliyor. İşverene gücü yetmeyen devlet şimdi gücünü bizde sınıyor. Yetkililere bir daha söylüyoruz, devletin gücüyle bizi sınmayın. Devletin gücünü namussuzluk yapana, hakkımızı gasp edene sorun. Biz alın terimizin hakkını istiyoruz. Maden ocaklarında bıraktığımız ayaklarımızı, ellerimizi, gözlerimizi istiyoruz. Sizden korkmuyoruz…”

Ermenek’ten destek

Somalı işçiler Salihli Jandarma Karakolu’nda gözaltında tutulurken, Ermenek’te maden ocağında bekleyişlerini sürdüren işçiler Soma’daki arkadaşlarının serbest bırakılmasını istedi. Ermenekli işçiler, “Biz işçiyiz. Tüm işçi arkadaşlarımızın bizimle olmasını istiyoruz. Haklı olduğumuzu düşünüyoruz” açıklamasını yaptı.

CHP’li vekilden destek

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen Salihli’de gözaltına alınan Somalı maden işçilerine destek için karakola gitti. İşçiler, CHP’li Başevirgen’e, Ankara’da Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürü Hasan Hüseyin Erdoğan’ın kendilerine “Yetkim yok” dediğini, TBMM’de AKP grubunun da kendilerine kapıyı kapattığını söyledi.

Kartal, sorunlarının çözümü için anlaşma sağlanması halinde geri döneceklerini belirterek, “Anlaşma sağlanmazsa devam edeceğiz. Artık nerede gözaltına alınırsak…” dedi. Kartal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin kendileriyle görüşmemesine tepki göstererek, “TKİ Genel Müdürü’nün çözemeyeceğini biliyoruz. Meseleyi çözecek olan onlar. Çözecekse AKP çözecek” ifadelerini kullandı.

İşçiler 7 saat sonra serbest

Salihli’de gözaltına alınan Somalı maden işçilerinin tamamı ifadelerinin ardından yaklaşık 7 saat sonra serbest bırakıldı. İşçilerin açıklama yapması bekleniyor. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz