Ana Sayfa Çalışma Hayatı Somalı madenciler oturma eylemi başlattı: Hakların sadece yarısı veriliyor

Somalı madenciler oturma eylemi başlattı: Hakların sadece yarısı veriliyor

AKP’li milletvekillerinin hazırladığı yasa teklifinin sorunlarını ortadan kaldırmadığını dile getiren Somalı madenciler, Hükümet Meydanı’nda oturma eylemi başlattı. Bağımsız Maden İş Genel Başkanı Tahir Çetin, yasa teklifiyle maden işçilerin haklarının sadece yarısını alabileceğini söyleyerek, “Bu torba yasanının tamamı düzeltilene kadar oturup bekleyeceğiz. Milletvekillerinin hangisinin eve, hangisinin hayır dediğini buradan takip edeceğiz” dedi.

AKP’li vekillerin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndan geçen 10 maddelik teklifinde, Soma Katliamının ardından Uyar Madencilik A.Ş.’ye ait Işıklar, Atabacası, Geventepe maden ocaklarında işten çıkarılan 3 bin 500 işçinin aradan geçen 5 yılın ardından kıdem tazminatlarıyla ilgili düzenleme yer aldı. Düzenlemeye göre kıdem tazminatına hak kazanacak şekilde işlerine son verilen işçilerden tazminatını alamayanlar, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’na (TKİ) başvurarak kıdem tazminatını alacak.

Kıdem tazminatlarını alamayan işçilerin örgütlendiği Bağımsız Maden İş Sendikası ise düzenlemeyle bütün maden işçilerinin haklarını alamayacağı görüşünde ve bugün düzenlemeye karşı eylem yapmak istedi. Soma Hükümet Konağı’nda yapacakları eylem engellenen madenciler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşandı. Madencilere gerginliğin ardından izin verildi ve 17 madenci oturma eylemi başlattı.

“Haklarının yarısını alabilecekler”

Somalı madenciler yasa çıkana kadar oturma eylemini dönüşümlü olarak sürdüreceklerini açıkladı. Sendika Genel Başkanı Tahir Çetin ise eylemlerinin amacını şöyle anlattı:

“En son Ankara’ya gidip Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile görüşme yapmıştık. Yasa önerimizi yazarak gönderdik. Ama bu torba yasa önerisini değiştirerek, Atabacası, Geventepe ve Işıklar’daki maden işçisi arkadaşlarımızın haklarının yarını ödeyecek şekilde yasa çıkarıldı. Bu torba yasanının tamamı düzeltilene kadar oturup bekleyeceğiz. Milletvekillerinin hangisinin eve, hangisinin hayır dediğini buradan takip edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz