Ana Sayfa Çalışma Hayatı Somalı madenciler yeniden Ankara yolunda

Somalı madenciler yeniden Ankara yolunda

Soma katliamının ardından, işten kıdem tazminatları ödenmeden çıkarılan maden işçileri, 15 Temmuz günü haklarını almak için Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

Soma’da 13 Mayıs 2014 tarihinde yaşanan maden katliamı sonucu 301 madencinin hayatını kaybettiği ocakta çalışan ve yaşananlardan sonra gerekçe sunulmadan işten çıkarılan işçiler, 5 yıldır kıdem tazminatlarını almayı bekliyor. Geçen yıl başlattıkları yürüyüş Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in tazminatların verileceği sözüyle sonlandırılan işçiler, hala tazminatlarının ödenmediğini sile getirerek, 15 Temmuz günü haklarını almak için yeniden Ankara’ya gideceklerini duyurdu.

Bağımsız Maden İş Sendikası Genel Başkanı Tahir Çetin, “Enerji Bakanı söz vermişti. Tamamının ödeneceğini belirtti ancak hala ödenmedi. Arkadaşlarımız yürüyüşün devamını yapacak. Bize devlet yalan söyledi, sözünü tutmadı diyorlar” dedi.

Sendika önünde açıklama yapan işçiler adına konuşan Çetin Erkalkan, geçen yıl başlattıkları mücadeleden sonuç alamadıklarını belirterek, 24 Haziran günü saat 12.00’da Cengiz Topel Meydanı’nda basın açıklaması yapacaklarını ve 15 Temmuz günü de Ankara’ya otobüslerle gideceklerini söyledi. Erkalkan haklarını alana kadar mücadelelerinden vazgeçmeyeceklerini vurgulayarak, Bakan Dönmez’e verdiği sözü hatırlattı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz