Ana Sayfa Kent Somalili vatandaşların evi Türkiye: “Biz Türkiye’yi vatanımız gibi seviyoruz”

Somalili vatandaşların evi Türkiye: “Biz Türkiye’yi vatanımız gibi seviyoruz”

Somalililer, 1990 yılında ülkelerinde çıkan iç savaştan dolayı aralarında Türkiye’nin de bulunduğu farklı ülkelere göç etti. Türkiye’de uzun yıllardır bulunan Somalilerin bir kısmı kendilerine ait işletmeler açarak geçimlerini sağlamaya başladı. Ankara’da kendi işletmelerinde çalışan Somalili vatandaşlarla sohbet ettik.

Somalililer Kızılay Sümer Sokak ve Keçiören’de aktif olarak çalışarak geçimlerini sürdürüyor. Sümer Sokak ve Keçiören’de kendi kültürlerini yansıtan Somalililer; lokanta, kuaför ve butik olmak üzere pek çok farklı işletme açarak geçimlerini sürdürüyor.

Ankara’da kendi işletmelerini kurarak geçimlerini sürdüren Somalili vatandaşlarla konuştuk.

“Bundan sonraki yaşamımı Türkiye’de sürdürmek istiyorum”

Keçiören’de emlakçılık yapan Farhan Sakawudin, Çankırı Karatekin Üniversitesi’nde öğrenimini sürdürüyor. Türkiye’yi vatanı gibi sevdiğini söyleyen Sakawudin, kültür farkı yaşamadığını da dile getiriyor:

“Yemek yerken helal ürün olmasına özen gösteriyoruz. Domuz eti ve bizim dinimizce de yasak kılınan bir üründür. Bu etkenlerden dolayı Türkiye’ye çok çabuk adapte olduk. Bundan sonraki yaşamımı da Türkiye’de sürdürmek istiyorum.”

“Biz Türkiye’yi vatanımız gibi seviyoruz”

Somali Sofrası isimli bir lokantanın sahibi olan Mohamed Isse, milli bayramları hakkında hakkında bilgi veriyor. Isse, kutlamaları kendi aralarında yaptıklarını dile getiren Isse:

“1 Temmuz tarihi bizim için çok önemli bir tarih çünkü Cumhuriyet Bayramımız. Pandemiden önce sürekli kutlamalar yapıyorduk. Şu an elimizden geldiği müddetçe özel günlerimizi bir araya gelip kutluyoruz.”

Ankara Ticaret Odası’na kayıt olduğunu söyleyen Isse, vergilerini ödeme konusunda titiz olduklarını belirtiyor. Türkiye’de geçimlerini sürdürmek için ek iş olarak ticaret yaptıklarını söyleyen Mohamed, “Türkiye gelişmiş bir ülke. Biz Türkiye’yi vatanımız gibi seviyoruz” diyor.

Somali kültürü hakkında da konuşan Isse şunları dile getiriyor:

“Türk düğünlerindeki gibi bizim kültürümüzde takı merasimi yok. Evlilikten önce aile arasında deve alışverişi oluyor. Çok eşlilik Somali’de yaygın bir inançtır. Göçebe bir hayatı tercih ettiğimiz için birden fazla eş kavramı da çok rahat karşılanıyor.”

“Kendilerini Türk kültürüne yakın hissediyorlar”

Somali Topluluğu Derneği’nin kurucu ortaklarından İsmet Kılınçalp, Somalili vatandaşların kültürel değerleri hakkında şunları söylüyor:

“Somalililer kalabalık aile nüfusuna sahip olduğu için ev seçiminde de titiz davranırlar. İnsanları rahatsız etmemek adına genelde birinci katlara yerleşirler. Kendilerini Türk kültürüne yakın hisseden Somalililer, Türkiye’de dini inancın İslamiyet olmasından dolayı zorluk yaşamıyor. İnsanı etkileyen en büyük faktörün din olduğuna inanırım.”

Kılınçalp, Ankara’da Somali kültürünün yayıldığını söyleyerek kurdukları Dernek’in amacını şöyle açıklıyor:

“Somali Topluluğu Derneği Türk ve Somali vatandaşların arasında bir nevi köprü oldu. Somalilere Türkçe öğretmek için eğitim vermeye karar verdim. Elimden geldiği sürece de Somalili vatandaşların yanında olmaya devam edeceğim.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz