Ana Sayfa Yaşam Son cezaevi raporu: Salgında hak ihlalleri artıyor, sağlık koşulları kötüleşiyor

Son cezaevi raporu: Salgında hak ihlalleri artıyor, sağlık koşulları kötüleşiyor

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), cezaevlerinde 15 günlük hak ihlalleri raporunu yayımladı. Rapora göre COVID-19 salgınına rağmen tutuklular sağlık, beslenme ve iletişim haklarında sorun yaşamaya devam etti.

Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği’nin (CİSST) 122 cezaevindeki tutuklulardan gelen şikayetlerle oluşturduğu raporda 1-15 Eylül 2020 tarihleri arasında cezaevlerinde birçok hak ihlali görüldüğü belirtildi. Raporda hapishanelerin dezenfekte edilme sıklıklarında azalma olduğu, cezaevlerinin yeteri kadar havalandırılmadığı, birçok cezaevinin keyfi uygulamalarla havalandırmaları geç açıp erken kapattığı kaydedildi. Cezaevlerinde kapasite sorunlarının yaşandığı belirtilen raporda, buna bağlı olarak tutuklularının sosyal mesafe kuralını uygulayamadığı söylendi. Raporda kapasite oranının yol açtığı bir diğer sorun olarak, bir arada yemek yeme zorunluluğu gösterildi.

Karantina bölümlerinde hak ihlalleri daha fazla

CİSST raporuna göre karantina bölgelerinde kalan tutuklular gazete, radyo, televizyon, kitap, semaver gibi haklarını kullanamıyor. Raporda, tutukluların radyolarına el konulduğu ve tutukluların temel hakkı olan iletişim hakkından mahrum edildiği belirtildi.

Hijyen malzemeleri ya eksik ya da ücretli

Raporda salgın döneminde bazı cezaevlerinin tutuklulara sabun, çamaşır suyu ve dezenfektanı ücretsiz dağıtmadığı belirtilirken, bazı cezaevlerinde ücretsiz dağıtılan hijyen malzemelerinin ise sınırlı ve ihtiyacı karşılayacak düzeyde olmadığı saptandı. Bazı cezaevlerinde tutukluların taleplerine rağmen telefon haklarını kullanırken maske kullanılmasına izin verilmediği kaydedilen raporda bazı cezaevi kantinlerinde ise maske satışının dahi yapılmadığı ifade edildi.

Tutukluların şikayetçi olduğu bir diğer konu ise; tuvaletlerin ve banyoların temizliği. Raporda, birçok cezaevinde banyoların kirli olduğu, tuvaletlerin yeteri kadar temizlenemediği, lavabo sayısının az olduğu, suların sık sık kesildiği, sıcak suyun sınırlı ve belirli zamanlarda verildiği, sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerdeki hapishanelerde su kesintilerinin daha büyük sorunlara sebep olduğu saptandı.

Hasta tutuklulara diyet yemek verilmiyor

Raporda hasta tutuklulara diyet yemeklerin verilmediği veya verilen diyet yemeklerin hastalığa göre ayarlanmadığı aktarılarak  hasta tutukluların vitaminlere ve bağışıklık güçlendirici takviyelere ulaşamadıkları kaydedildi. Ayrıca, bazı cezaevlerinde ekmeklerin gramajının düşürüldüğü, bazı kapalı hapishanelere verilen yemeklerin kısıtlı ve kalitesiz olduğu, hijyenik olmadığı, yemeklerin ihtiyacı karşılamada yetersiz olduğu tespit edildi. Raporda, dağıtılan yemeği yiyemeyen tutuklularının kantinden alışveriş yapmak zorunda bırakıldığı ama kantinlerin pahalı ve ürün çeşitliliğinin az olduğu da ifade edildi.

Sağlık hakkına erişimde sorunlar yaşanıyor

Raporda hasta, yaşlı ve risk grubunda olanlar için önlem alınmadığı vurgulanırken, temizlik malzemesinin dağıtılmadığı, hapishanede kalanların önlemlerini kendilerinin aldığı, bazı hapishanelerde doktorun revire gelmediği veya düzenli gelmediği de bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz