Ana Sayfa Çalışma Hayatı Sosyal medya uzmanları reklam yasağını değerlendirdi: Küçük işletmeciler etkilenecek

Sosyal medya uzmanları reklam yasağını değerlendirdi: Küçük işletmeciler etkilenecek

Sosyal medya kanundaki değişikliğin bir diğer yaptırımı olan reklam yasağı yürürlüğe giriyor. Sosyal medya uzmanları reklam yasağından en çok küçük ve orta ölçekli firmaların etkileneceğini belirtiyor. Uzmanlara göre bu yasakla birlikte birçok işletme de kapanacak.

Kamuoyunda sansür yasası da olarak bilinen “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Dair Kanun” gereğince Türkiye’de temsilcilik açmaya yanaşmayan sosyal medya platformlarına reklam yasağı getiriliyor. Kanun yürürlüğe girdiği andan itibaren 3 ay içinde temsilci atamayan sosyal medya mecralarına ilk olarak 10 milyon TL para cezası verilirken ceza kesim tarihinden itibaren 30 gün içinde atama yapılmaması halinde 30 milyon para cezası kesiliyor. Kesilen 30 milyon para cezasından sonra 30 gün içinde sosyal medya mecraları hala temsilci atamadıysa reklam yasağı devreye giriyor.

Yeni düzenlemeyle birlikte ikinci para cezasının ardından geçen sürenin dolmasıyla birlikte sosyal medya platformları için reklam yasağı devreye girecek, reklam yasaklarının ardından platformların bu kararı sürdürmesi halinde bant sınırlaması getirilecek. Sosyal medya mecralarına yönelik önce yüzde 50 daha sonra yüzde 90 bant daraltma sistemi uygulanacak.

Reklam yasağının sosyal medya üzerindeki olası etkilerini sosyal medya uzmanlarıyla görüştük. Sosyal medya uzmanları yasağın küçük ölçekli firmaları etkileyeceğini, büyük ölçekli olanların ise bu durumdan zarar görmeyeceği kanısında.

Gazete Rüzgârlı’ya konuşan sosyal medya uzmanları bu yasakların küçük ve orta ölçekli firmaları oldukça etkileyeceğini hatta bir kısmının kapanmasına neden olacağını ifade etti.

“Bizi tamamen yok edecekler”

Konuya ilişkin konuşan Damla Türkoğlu tüm geçimini firmalara sosyal medya danışmanlığı vererek sağladığını ama bu yasakla birlikte insanların sosyal medya uzmanlarına ihtiyacının kalmayacağını söyledi. Türkoğlu bu durumun reklam ajanslarına ve çalışanlarına büyük etkisi olacağını da belirtti. Türkoğlu, yasaktan büyük firmaların etkilenmeyeceğini küçük firmaların ise zarar göreceğini ifade ederek, küçük firmaların pandemiyle birlikte satış yapmasının tek yolunun sosyal medya olduğunu söyledi. Reklam yasağıyla birlikte bu şansın da ellerinden alındığını belirten Türkoğlu “Şu an bu reklamları da bizden alarak bizi tamamen yok edecekler” dedi. Türkoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Büyük markaların nasıl hareket edeceklerini bilmiyoruz çünkü yurtdışı kredi kartlarını kullanarak Türkiye pazarını seçerek reklam verebiliyorlar. Küçük işletmelerin bunu yapabilmesi pek mümkün değil. Bu alanda çalışan insanlar için çok kötü bir durum bildiğiniz gibi Mart ayında yüzde 50 bant daraltmasına gidilecek Mayıs’ta yüzde 90 kapanan sosyal medya mecralarının uzmanları ne yapacak, ya da birkaç ay içinde anlaşmaya varılırsa aradaki kaybı kim karşılayacak zaten insanlar batmak üzereler. Tüm dünyanın küreselleştiği bu süreçte niye çağın gerisinde kalmak için mücadele ediyorlar bilmiyorum, bu yaptıkları sosyal medya mecralarını cezalandırmak değil halkın ekmek parasıyla oynamaktır çünkü bu mecralardan para kazanan bir sürü kişi var.”

“Reklamların yönü değişecek”

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulanan Sosyal Medya Uzmanı Nida Altun, Google ve YouTube’un temsilcilik açmaya karar vermesiyle birlikte reklamların sosyal medyadan bu mecralara yöneleceğini ifade etti. Altun, sosyal medya uzmanlarının bu dönüşümü çabuk yöneterek kayıplarını azaltmaları gerektiğini söyledi. VPN üzerinden reklam verilmesinin çözüm olamayacağını belirten Altun şu ifadeleri kullandı:

“Bu dönüşümü çabuk yönetmekle hükümlüyüz şu an çünkü yakında bu mecraların bant aralıkları da düşürülecek ve VPN üzerinden reklam vermek pek mümkün olmayacak. VPN ile verilen reklamlar kullanıcılara gösterilmeyecek bu yüzden alternatif yol bulmakla uğraşıyoruz. Bu durumun kimsenin kazancının etkilenmemesini umuyoruz.”

Televizyonlara reklam veren firmalar çok etkilenmeyecek

Konuya ilişkin açıklama yapan Sosyal Medya Uzmanı Müge Özdemir Şahinkaya, televizyonlara reklam verebilen firmaların bu yasaktan çok etkilenmeyeceğini ifade etti. Özdemir Şahinkaya, Facebook ile iletişim halinde olduklarını ve bu konuyla ilgili onlara herhangi bir bilgilendirmenin gitmediğini ama yine de hükümetin söylemleri doğrultusunda hareket ettiklerini belirtti. Reklam yasağından küçük işletmelerin zarar göreceğini vurgulayan Özdemir Şahinkaya, bu firmaların televizyona reklam verecek bütçelerinin olmadığını ve tanıtım için sosyal medya mecralarına muhtaç olduklarını aktardı. Reklam yasağının etkilerinin süreç içinde görüleceğini ifade eden Özdemir Şahinkaya konuya ilişkin görüşlerini şu şekilde ifade etti:

“Bunun etkilerini süreç içinde göreceğiz ve bu süreç reklam ajansları çalışanlarını da etkileyecek çünkü bu insanlar bizim gelir kaynağımız ve bir noktadan sonra gelir kaynağı elde edemeyen reklam ajanslarını da etkileyecek ama süreç içinde göreceğiz. Reklam ajansları arasında da bu konuyla ilgili iki farklı görüş var bir kesim reklam başına ceza kesileceğini ve bunun üstesinden gelinebileceğini belirtirken bir kesim ise bu durumun daha büyük yasaklar için öncü olacağını belirtiyor. Şimdilik yapabileceğimiz tek şey beklemek ve gözlemlemek.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz