Ana Sayfa Yaşam Sosyal medya yasasıyla birlikte VPN’de bir gecede yüzde 20’lik artış

Sosyal medya yasasıyla birlikte VPN’de bir gecede yüzde 20’lik artış

VPN hizmeti veren NordVPN, sosyal medya yasasının yürürlüğe girdiği Türkiye’de, internette erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN'e ilginin bir gecede yüzde 20 oranında patladığını açıkladı.

Sanal Özel Ağ’a (VPN) ilgi büyüyor. Dünyanın en tanınmış VPN şirketlerinden NordVPN, Türkiye’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren sosyal medya yasasının ardından VPN kullanımında bir gecede yüzde 20’lik bir patlama olduğunu kaydetti.

Açıklamada, yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal medya platformlarının kontrol altına alınması ya da tamamen erişime kapatılması planının başarıya ulaştığına dikkat çekildi ve bunun VPN hizmetlerine talebin artmasına yol açtığına işaret edilirken, “Türkler VPN hizmetlerine akın ediyor. Türkiye sosyal medyaya sansür uyguluyor. Buna karşın Türkler kendilerini VPN ile donatıyor” ifadelerine yer verdi.

“Turistler Türkiye planlarını gözden geçirebilir

Türkiye’nin internet sansüründe Çin’in izinden gitmekte olduğuna dikkat çeken Tyrell, Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 11,3’ünün turizm gelirlerine dayandığını, turistlerin ise gittikleri ülkelerde internet sınırlamalarıyla karşılaşmak istemediklerini belirtti.

Tyrell, “Şayet sosyal medya şirketleri hükümetin taleplerine uyarsa, o zaman turistler alışkın oldukları hizmetlere erişemeyebilir. Bu bile, Türkiye’yi ziyaret planlarını gözden geçirmelerine yol açabilir” diye konuştu.

Sosyal medyaya müdahale konusunda daha önce Twitter da benzer bir benzetme yapmış, açıkladığı sahte hesap verileriyle iktidar partisi AKP’nin manipülasyon yaptığını ve sansürde Çin ve Rusya ile yarıştığını kaydetmişti.

Türkiye’de “sansür” tartışmalarına ve muhalefetin yoğun itirazlarına yol açan 9 maddelik sosyal medya düzenlemesi AKP ve MHP’nin oylarıyla TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Dün Resmi Gazete’de yayımlanan yasa, yürürlüğe girdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz