Ana Sayfa Çalışma Hayatı Spor spikeri Şendil ve Yağcıoğlu’nun cinsiyetçi yorumuna kadın futbolculardan ve kulüplerden tepki

Spor spikeri Şendil ve Yağcıoğlu’nun cinsiyetçi yorumuna kadın futbolculardan ve kulüplerden tepki

bEIn Sports spikerleri Melih Şendil ve İlker Yağcıoğlu'nun dün geceki programlarında kullandığı cinsiyetçi ifadeler tepki toplamaya devam ediyor. Kamuoyundaki tepkiler üzerine kurum ve organizasyonlar açıklamalar yaparken, pek çok meslek profesyoneli suskunluğunu koruyor. Kadın futbolcular ise özür beklediklerini açıkladı.

Dün akşam saatlerinde Manchester City–Real Madrid Şampiyonlar Ligi karşılaşmasını değerlendiren bEIn Sports spor spikerleri Melih Şendil ve İlker Yağcıoğlu’nun sarf ettikleri cinsiyetçi ifadeler tepki topluyor. Ses getiren olay; Şendil’in Real Madrid’in kullandığı pembe forma üzerine canlı yayında yaptığı “Futbol o kadar ataerkil bir oyun ki mesela kadınlara voleybol oynamak çok yakışıyor ama benim şahsi düşüncem kadınlar futbolda olmamalı. Basketbol da bence erkek oyunu. Ayrımcılık yapıyor gibi olmayalım, topa tutarlar ama önemli değil. Alışığız. Başkan olsam asla pembe forma yaptırmam” yorumu üzerine diğer yorumcu Yağcıoğlu’nun da, “Ben de yaptırmam” şeklinde katılmasıyla gerçekleşmişti.

Organizasyonların konuya ilişkin tepkileri gecikmeli şekilde gelirken, çoğu meslek profesyoneli suskunluğunu koruyor. Tepki gösteren kurumlar ise federasyonlardan kulüplere, sporculardan amatör girişimlere, yerel idarelerden meslek birliklerine kadar geniş bir yelpazede bulunuyor. Öne çıkan tepkilerden bazıları şunlar:

Kadın futbolculardan özür talebi

Pek çok kurum sosyal medya paylaşımlarında bulunurken amatör futbol ligi olan Karşı Lig’den sert bir tepki geldi. Lig’in kadınlar oluşumu yaptıkları açıklamada, Şendil’in tavrını kadınlara yönelik artan sistemeatik saldırıların parçası olduğuna dikkat çekilerek, Şendil’i tüm kadın sporculardan özür dilemeye davet etti. Açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“Cinsiyetçi ve dışlayıcı sözlerine şahit olduk. Üstelik bu sözleri büyük bir rahatlik ve özgüven ile soyleyebilmesini (özellikle) son zamanlarda kadinlara yönelik yapılan sistematik saldirinin bir parcasi olduğunu düşünüyoruz.

Karşı Lig kadınlar olarak talebimizdir: bEIn Sports spikeri Melih Şendil’in profesyonel olarak futbolcu, basketbolcu ve ataerkil olarak düşündüğünüz diğer dallarda ter döken tüm kadın sporculardan ve amatör olarak sporu hayatının bir yerine koyan tüm kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz.”

Kadın Futbol Kulüpler Birliği Başkanı Yaşar Kalendir tarafından yapılan açıklamada ise “Türk sporuna katkı sağlayan bEIn Sports’un bu konuda gereken açıklamayı yapacağına gönülden inanıyoruz. Gerekli işlem ve açıklamayı yapmazlarsa kadın futbol camiası ve ailelerimiz olarak üyeliklerimizi iptal edeceğiz” değerlendirmesinde bulunuldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz