Ana Sayfa Politika Süleyman Soylu: Şehirlerarası otobüslere kısıtlama gelecek

Süleyman Soylu: Şehirlerarası otobüslere kısıtlama gelecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Koronavirüse karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Soylu, bu akşamdan itibaren otobüs seyahatlerini kısıtlayacaklarını, sahil ve piknik yerlerinin yasaklanacağını duyurdu.

İçişleri Bakanı Soylu, NTV Canlı yayınında Koronavirüse karşı alınan yeni tedbirleri açıkladı. Soylu, koronavirüsle mücadelede 12 köy ve beldenin karantinada olduğunu söyledi. Rize’de bir belde ve 4 köyde alınan karantina kararıyla ilgili Soylu, “İlk kez Rize’de alınan karar değil. Türkiye’de belde ve köy olarak 12. karar. Bazı köylerde veya beldelerde bulaşım riski çok olunca bu kararı alabiliyorlar. Rize’de 5 ayrı noktada alınan tedbirin amacı bir ölüm vakası var ve 65 yaş üstü çok vatandaşımız var” dedi.

Bu akşamdan itibaren otobüs seyahatlerini kısıtlayacaklarını duyuran Soylu, “Tüm otogarlardaki otobüs seyahatleri izne bağlı, mücbir sebep olmadan sefer yaptırmayacağız” dedi. Soylu, bu geceden itibaren tüm Türkiye’de geçerli olmak üzere, haftasonu piknik alanları, ormanlar ve sahil kenarlarının yasaklanacağını da duyurdu.

Sokağa çıkma yasağı gündemde

Soylu sokağa çıkma yasağı getirilip getirilmeyeceğine ilişkin açıklamalarda bulundu. “Bulaşıcılığın hangi ölçekte ve nasıl yayılacağı konusunda tahminlerimiz olabilir ama bugünden bir şey söylemek sadece tahmindir” ifadelerini kullanın Soylu “Sokağa çıkma yasağına gerek yok demem” diyerek, yasağa açık kapı bıraktı.

“Hayat yüzde 80 durdu”

Şimdiye kadar her türlü tedbirin alındığını ve üst düzey tedbirler alınabileceğini söyleyen Soylu, dört temel ana mesele üzerinde durduklarını söyledi. Toplam 211 bin 670 işletmenin kapatıldığını, bin 448 adli ve idari işlem yapıldığını belirten Soylu şöyle konuştu:

“Kamu düzenini ayakta tutmak zorundayız. Sağlık sistemimizi ayakta tutmalıyız. Sağlık, gıda ve hijyen sisteminin sıkıntıya uğramamasıdır. Maskeden tutun solunum cihazına hijyen malzemelerine kadar. Sağlık malzemesi üreten şirketlere ciddi çağrılarda bulunduk. Bugün 110 şirketle sağlık bakanlığımız anlaşma imzaladı. Dördüncüsü sosyal izolasyon. Şu ana kadar kapattığımız işletme sayısı 211 bin 670. Buraya 1448 adli ve idari işlem yaptık. Kamuda yarı yarıya çalışmaya geçildi. Her türlü tedbir alınabilir. Bölgesel karantina uygulanabilir, üst tedbirler alınabilir. Ama bunları gerçekleştirdikten sonra ortadaki durum nedir? Şu anda bizim tespitlerimize göre yüzde 80 hayat durmuş durumda. günde 10 milyon 89 bin 208 kişi toplu taşıma ile yolculuk yaparken şu anda yüzde 10’a düşmüş durumda neredeyse. Şehir içi trafik yoğunluğuna bakıyoruz. Ayrıca şehirler arası trafik yoğunluğuna bakıyoruz. Şehirler arası otobüs yolcularında düşüş yüzde 90. Aynı zamanda şehirlerin ana caddelerindeki yoğunluğu izliyoruz. Camilerden, bütün telefon operatörleri kendi telefon açış kodlarını ona döndürdüler, polis arabalarından yayın yaparak vatandaşımızı eve davet ediyoruz. Herkes kendi tedbirini alması lazım. Herkes sosyal izolasyonunu sağlamaya çalışacak.”

“Fırsatçılar konusunda acımasız olacağız”

Soylu salgın döneminde fahiş fiyat veren stok yapanlara ilişkin, “Fırsatçılar konusunda acımasısız. Vatandaşımızı istismar edene acımayacağımızı bilmelerini isteriz. Şu ana kadar 217 farklı ürün satışı yapan vere işlem yaptık. Fahiş fiyat, stok ortaya koyanlarla ilgili özel bir birim oluşturduk. 112, 156, 175 her birine vatandaşımızdan bekliyoruz bildirimleri” dedi.

Toplam bin 57 kişiye para cezası

Soylu bu geceden itibaren mesire alanları, ormanlar, piknik alanları, sahil kenarları gibi yerlerde, yürümek, koşmak ve balık tutmanın yasaklandığını söyledi. Yasağın hafta sonları uygulanacağını belirten Soylu, valilerin kararı tüm haftaya yayabileceğini belirtti. Sokağa çıkması yasaklanan 65 yaş üstü grubuna ilişkinse şöyle konuştu:

“100 binin üzerinde büyüğümüzü sokakta görüp evine gönderdik. Toplam 1057 kişiye adli para cezası kesmişiz. Karatina herkesin kabul ettiği bir süreç oldu. Kimseye bir iltimasımız söz konusu değil. Yüksek vir ciddiyetle meseleye bakıyoruz.”

Provokatif paylaşımların yüzde 70’i FETÖ’cü

Şimdiye kadar hakkında işlem yapılan provokatif paylaşımların 2 bin 723 olduğunu açıklayan Soylu şunları söyledi:

“Gerek istihbarat gerek Siber Suçlar Daire Başkanlığımız 15 Temmuz’dan sonra olağanüstü bir yetenek kazandı. İnfial oluşturmaya, vatandaşımzıa hakaret etmeye yönelik, tedirgin etmeye yönelik bir paylaşım yapılıyorsa biz onu enseleriz. Biz onu yakalarız ve savcılığa teslim ederiz. Yüzde 70’i bunların FETÖ, PKK ve PYD hesapları. Önemli bir bölümü bunların yurt dışında. FETÖ’cüler klavye başına oturmuş vatandaşımızın korkuya endişeye kapılması için ellerinden geleni yapıyorlar. Ses analizimiz eksikti bizim ama bu konuda da ciddi adımlar attık. Bu mesajlaşma gruplarına gelen ses mesajları vardı. Bu ses analizinin eksik olduğunu bilip bunun üzerinden gidiyorlardı”

“Biraz daha sabır”

Kapanan işyerlerine de değinen Soylu “Biraz daha sabır. Vatandaşımızdan evde kalmasını, sosyal izolasyona uygun davranmasını ve buradan hep birlikte başarıyla çıkabileceğimizi söylüyorum” dedi.  Kurallara uymak gerektiğinin altını çizen Soylu, “Bir şehirden bir şehre gitmeyelim. Biraz daha sabredelim. Burada yapmamız gereken bu kurallara uymaktır. Şehirlerde şehir hareketliliği yapanları da tek tek kontrol etmemiz lazım” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz