Ana Sayfa Politika Taksilere Koronavirüs düzenlemesi

Taksilere Koronavirüs düzenlemesi

İçişleri Bakanlığı İstanbul, Ankara ve İzmir’de taksi trafiğini azaltmak üzere karar aldı. Taksilerin plakalarına göre trafiğe çıkacakları uygulamaya ihtiyaç görülürse diğer illerin valileri de başvurabilecek.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine Koronavirüs tedbirleri kapsamında bir genelge daha gönderdi. Ticari taksilerle ilgili genelgeye göre;  bu gece yarısı saat 00.01’den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir’de ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidilecek.

Bakanlık 3 büyükşehirdeki taksi trafiğini azaltmak için taksileri plakalarına göre ayırdı.

Buna göre yarın saat 00.00’a kadar plakasının son rakamı “tek sayı” olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirtilen saatten sonra ise plakasının son rakamı çift olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edecek.

Diğer illerde karar valilere bırakıldı

İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki iller de konu Valiler tarafından değerlendirilecek, alınan kararlar doğrultusunda ihtiyaç görülürse uygulamaya konacak.

Bakanlığın illere gönderdiği genelgede, tüm dünyayı etkisi altına alan salgının en temel özelliği olarak çok hızlı yayılmasının altı çizilirken, virüsün yayılmasını engellenmenin en etkili yolunun ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak, sosyal izolasyonun sağlanması olduğuna vurgu yapıldı.

Alınan tedbirler şu şekilde sıralandı:

-30 Mart 2020 tarihi Pazartesi saat 00.01’den itibaren İstanbul, Ankara ve İzmir illerinde kayıtlı ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesine göre sınırlamaya gidilecek.

-Birinci gün olan 30 Mart 2020 tarihi Pazartesi saat 00.01’den 30 Mart 2020 tarihi pazartesi saat 24.00’e kadar plakasının son rakamı  tek olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek.

-Belirtilen saatten sonra plakasının son rakamı çift olan ticari taksiler trafiğe çıkabilecek. Belirlenen bu sistem takip eden günler için ardışık olarak devam edecek.

-İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki illerimizde de konu Valiler tarafından değerlendirilerek ihtiyaç duyulması halinde belirtilen kapsamda kararlar alınarak uygulanabilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz