Ana Sayfa Yargı TBB Yönetim Kurulu’nun 4 üyesi Metin Feyzioğlu’nu istifaya çağırdı

TBB Yönetim Kurulu’nun 4 üyesi Metin Feyzioğlu’nu istifaya çağırdı

Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri Asude Şenol, Filiz Saraç, Hüseyin Özbek ve Sabri Çepik ‘Savunma Yürüyüşü’ sonrası yaşanan tartışmalar üzerine, TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'nu istifaya davet etti.

TBB Yönetimin Kurulu üyeleri Asude Şenol, Filiz Saraç, Hüseyin Özbek ve Sabri Çepik, yaptıkları açıklamayla TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun istifa etmesi gerektiğini belirtti. Yapılan açıklamada, “Baro başkanlarının arkasını döndüğü, Barolardan ve kendini seçenlerden kopan, kişisel tutumları ile Barolar nezdinde güven kaybına uğrayan, kendini seçenlerin temsilinden vazgeçmiş bireysel davranmayı hak gören TBB Başkanı’nın yapması gereken en doğru davranış istifa etmektir” ifadeleri kullanıldı.

Feyzioğlu, “İstifa etmemi gerektiren bir durum yok” demişti

Baroların yapısını ve delege seçim sistemini değiştirmek üzere AKP tarafından hazırlanan ve henüz üzerinde uzlaşı sağlanmayan taslağa göre beş binden fazla avukatın bulunduğu kentlerde, iki bin avukatın imzasıyla yeni baro kurulabilecek. İlgili düzenleme hayata geçerse Türkiye Barolar Birliği’nin delege yapısı da değişecek. TBB Başkanı Metin Feyzioğlu’nun baroların yapısının değiştirilmesi ve baroların yürüyüşündeki tavrı eleştirilere neden olurken, baroların yürüyüşüne katılmayan Feyzioğlu geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili “İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim” demişti.

TBB’den Feyzioğlu’na ilk tepki TBB İnsan Hakları Merkezi Genel Sekreteri Mustafa Kemal Karahan’dan gelmişti. Karahan, Ankara’da baro başkanları ve avukatların polis ablukasına alındığı sırada Feyziyoğlu’nun Anıtkabir’den fotoğraf paylaşmasına tepki göstererek görevinden istifa etmişti. Karahan’ın ardından Şanlıurfa Barosu delegesi Ferhat Karataş da, “Avukatlar bu onurlu mücadeleyi verenleri, bu mücadeleyi görmezden gelip baro başkanlarının yanında durmayanları unutmayacaktır” diyerek TBB Adli Yardım Komisyonu Başkanvekilliği görevinden istifa ettiğini duyurmuştu.

Asude Şenol, Filiz Saraç, Hüseyin Özbek ve Sabri Çepik de yaşananların üzerine Feyzioğlu’nu istifa çağırdı. “TBB Başkanı, yasa teklifine karşı mücadele eden Barolar ve avukatların mücadelesine gölge etmemeli” denilen açıklamada, Feyzioğlu’nun Ankara’daki olaylar sırasındaki tavrının kabul edilemez olduğu belirtildi. Feyzioğlu’nun, TBB Yönetim Kurulu’nun 10 üyesinden Asude Şenol, Filiz Saraç, Sabri Çepik ile Başkan Yardımcısı ve Başkanlık Divanı Üyesi Hüseyin Özbek tarafından istifaya çağırıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz