Ana Sayfa Politika TBMM Başkanı Şentop’tan idam cezası hakkında yeni açıklama

TBMM Başkanı Şentop’tan idam cezası hakkında yeni açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Şentop, idam cezasına ilişkin yeni bir açıklama yaparak, “Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara karşı işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim" dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, A Haber’de gündeme dair açıklamalar yaptı. Şentop, idam cezalarıyla ilgili “Taammüden adam öldürme suçları, küçüklere, kadınlara karşı işlenen cinsel suçlarla ilgili idam cezasının düşünülebileceği kanaatindeyim” diye konuştu. Başkan Şentop, daha önce de idam cezalarıyla ilgili “Çok sınırlı olarak, belli suçlara mahsus olmak üzere idam cezasının bulunması gerektiği kanaatindeyim” demişti. Şentop, açıklamasında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Taammüden, tasarlayarak adam öldürme, vahşice insan öldürme suçları bir de küçük çocuklara karşı işlenen cinsel suçlar çerçevesinde sadece bunlarla sınırlı olmak kaydıyla idam cezasının olması gerektiğini düşünenlerden birisiyim. Bu konuda cezanın gelebilmesi için bir Türkiye içerisinde anayasa değişikliğine ihtiyaç var, bir de Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde ek protokoller var bunlarla ilgili de değerlendirilme yapılması gerekir, bu konuda takdir parlamentomuzun, görüşülüp, tartışılması gereken bir konu.”

Şentop, bu açıklamayı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin idam cezasını tekrar gündeme getirmesinin ardından yapmıştı. Bahçeli, her gün ağır suçlara şahit olunduğunu söylerken, “İdam cezasının hukuk mevzuatımıza tekrar alınması, iğrenç ve ilkel suçların işlenmesini caydırabilecektir” açıklamasında bulunmuştu. (NK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz