Ana Sayfa Çalışma Hayatı “Tekmeci” müşavir Yerkel’e büyük kıyak: Aylık 93 bin TL maaş alacak

“Tekmeci” müşavir Yerkel’e büyük kıyak: Aylık 93 bin TL maaş alacak

Soma katliamı sonrası madenci Erdal Kocabıyık’ı yerde tekmelediği görüntülerle hafızalara kazınan “tekmeci” müşavir Yerkel’in, ekonomi eğitimi almadığı halde atandığı Frankfurt Ticaret Ateşeliği görevinde aylık yaklaşık 93 bin TL maaş alacağı ortaya çıktı.

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 yılında resmi kayıtlara göre 301 madencinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan maden katliamının ardından eylem yapan madencilerden Erdal Kocabıyık’ı tekmelediği görüntülerle tanınan dönemin Başbakanı Erdoğan’ın “Özel Kalem Müdür Yardımcısı” Yusuf Yerkel’in Frankfurt Başkonsolosluğu’ndaki yeni görevinin detayları ve kazancı ortaya çıktı.

Ekonomi eğitimi almadığı halde Ticaret Ateşesi olarak atanan Yerkel’e, Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre ayda 6000 Euro (yaklaşık 93 bin TL) maaş verilecek.

Avrupa’nın finans merkezi sayılan Frankfurt gibi önemli bir yere yapılan bu atamanın Yerkel’i zengin edeceği ifade edilen habere göre, Yerkel’e gri pasaport, SGK’dan sağlık güvencesi, çocuklarının özel okul masrafları gideri, evinin kirası, vergisiz Mercedes, sınırsız eşya geri getirebilme hakkı ve yüksek emeklilik primleri sayesinde süper emeklilik şansı da tanınacak.

3 ya da 4 yıl boyunca görev yapacak olan Yerkel’in bu sürede, Türkiye’den alacakları şöyle:

1) Gri pasaport ve ödeme: Türkiye’den Almanya’ya gidiş masrafları ve ailesinin yol masrafları karşılanacak. Diplomatik statüsü ve dokunulmazlığı olacak. Gri pasaport kullanacak.

2) Kesintisiz 6000 Euro: Almanya’da en az 6000 Euro (yaklaşık 93 bin TL) net maaş alacak, maaşı Ankara’dan havale edilecek ve bunun dışındaki sosyal güvenlik primleri Türkiye tarafından yatırılacak. Emekliliğine büyük katkı sağlanmış olacak.

3) Sağlık masrafı SGK’ya: Kendisi, eşi ve çocuklarının Almanya’daki “acil olsun- olmasın” tüm tedavi masrafları, Euro olarak Türkiye’ye havale edilecek. Bu tedavi masraflarını SGK ödeyecek.

4) Eğitim ve özel okul desteği: Çocukları özel eğitime ihtiyaç duyarsa, özel okula giderse ya da evinden uzak yabancı dilde (ingilizce) eğitim veren bir okula gidecekse, devlet bunun bir kısmını üstlenecek.

5) Evinin kirası da ödenecek: Kıdemine ve kademesine göre, tuttuğu evin büyüklüğü ile kirası da baz alınarak, kira desteği verilecek. Vekaleten değil, asaleten atandığı için bu konuda avantajlı olacak.

6) Sıfır Mercedes, sınırsız eşya: Görev süresi bitip Türkiye’ye dönerken, “naklihane” hakkından yararlanacak ve istediği eşyayı götürebilecek. Yol parasını devletten alacak. Vergisiz olarak 3 yaşından daha genç veya sıfır model Mercedes’i vergisiz olarak Türkiye’ye götürebilecek.

7) Süper emeklilik şansı: Yurt dışındaki görevi sırasında tüm emeklilik primleri yüksekten yattığı için, Türkiye’de süper emekli olabilecek ve normal emeklilerin bir kaç katı emekli aylığı hakkı kazanacak.

Ne olmuştu?

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “O tekme atma olayı vardı ya o tekme. O benim ciğerime oturmuştu. O tekme yiyen çocuğa burada iş vermediler gitti Bergama’ya. Hepsini biliyorum. Ondan hesap sormazsam namerdim” çıkışı üzerine Yusuf Yerkel olaydan 4 yıl sonra sosyal medyadan özür dilemişti.

Yerkel, Soma Holding’in görmezden gelinerek kendisinin günah keçisi ilan edildiğini söyleyip, tekmelediği maden işçisi Erdal Kocabıyık ile helalleştiğini iddia etmişti.

Madenci Kocabıyık ise Yerkel’i “Halen üzgünüm, kalbim kırık. O tekme yalnızca bana değil, tüm madencilere atıldı” diyerek yalanlamıştı. Kocabıyık, Başbakanlığın Mercedes araçlarına zarar verdiği iddiasıyla ceza da almıştı. Kocabıyık, hakkında “provokatör” suçlamasıyla haber yapan bazı medya kuruluşlarına karşı açtığı davalardan da olumlu sonuç alamazken, “Tek bir telefonla özür olmaz. O tekme yalnızca bana değil, tüm madencilere atıldı” diye konuşmuştu. Kocabıyık, “Başbakanlık koruma aracına hasar verdiği” gerekçesiyle faiziyle birlikte 631 lira para cezasına çarptırılmış, ayrıca “kamu malına zarar verdiği” gerekçesiyle 10 ay hapis cezasıyla yargılanarak mahkûm olmuştu.

Yerkel, olaydan sonra 7 gün iş göremezlik raporu alırken, raporu veren Servan Gökhan isimli doktorun imzası bulunan sağlık raporunda, Yerkel’e “tekme attığı sağ dizde kızarıklık ve yumuşak doku şişliği tanısı konulduğu” belirtilmişti.

Dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müşaviri olan Yerkel’in eşi Sümeyra Yerkel ise 2016’da Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın danışmanı olarak gündeme gelmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz