Ana Sayfa Çalışma Hayatı TGC’den Öldürülen Gazeteciler Günü açıklaması: “Gazeteciliği savunmaya devam edeceğiz”

TGC’den Öldürülen Gazeteciler Günü açıklaması: “Gazeteciliği savunmaya devam edeceğiz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada bugüne kadar öldürülen gazetecileri anarak, gazeteciliği savunmaya devam edeceklerini ifade etti. Açıklamada, gazeteci ölümlerinin aydınlatılmadığına dikkat çekildi.

TGC, 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü nedeniyle “Gazeteciliği savunmayı sürdüreceğiz” başlıklı bir basın açıklaması yaptı. TGC’den yapılan açıklamada, gazeteci ölümlerinde etkin soruşturmalar yapılmadığına ve birçok gazeteci ölümünün faili meçhul bırakıldığına dikkat çekildi. Açıklamada “Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 yılında düşünceleri ve yazdığı yazıları nedeniyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin ardından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne kadar her siyasi görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Hayatını kaybeden 66 gazetecinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Faili meçhul dosyaların TBMM’de ele alınamadığına dikkat çekilen açıklamada, gazetecilere yönelik saldırılarda cezasızlık nedeniyle yeni gazeteci cinayetlerinin işlenebileceği vurgulandı. Açıklamada devlet kurumlarının ve ekonomik araçların medya kuruluşlarını susturmak için kullanıldığı ifade edildi. Gazeteciler arasında oto sansürün ve sansürün yaygınlaştığı belirtilen açıklamada “Yaygın ve yerel medyadaki bağımsız gazetecilere yönelik sözlü ve fiziki saldırılar sürüyor ve sorumluları ortaya çıkarılmıyor. Gazetecilere saldıranlar ‘cezasızlık’ uygulamasıyla korunduğu için yeni bir gazeteci cinayeti olması an meselesi” denildi.

“66 gazeteci kurşunlarla, bombalarla öldürüldü”

Bugüne kadar 66 gazetecinin kurşunlarla, bombalarla öldürüldüğüne dikkat çekilen TGC Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“Serbesti Gazetesi’nde eleştirel yazılarıyla tanınan Hasan Fehmi ilk basın şehididir. 6 Nisan 1909 yılında düşünceleri ve yazdığı yazıları nedeniyle öldürüldü. Hasan Fehmi’nin ardından gazeteci cinayetleri durmadı. Bugüne kadar her siyasi görüşten 66 meslektaşımız maalesef karanlık odakların hedefi oldu ve öldürüldü. Gazeteci cinayetlerinin planlayıcılarıyla tetikçileri ortaya çıkarılamadı. Faili meçhul dosyaları TBMM’de ele alınamadı.
Devlet kurumları ve ekonomik araçları medya kuruluşlarını susturmak için kullanılıyor. Oto sansür ve sansür yaygınlaşıyor. Yaygın ve yerel medyadaki bağımsız gazetecilere yönelik sözlü ve fiziki saldırılar sürüyor ve sorumluları ortaya çıkarılmıyor. Gazetecilere saldıranlar ‘cezasızlık’ uygulamasıyla korunduğu için yeni bir gazeteci cinayeti olması an meselesi.
Bu ağır ve zor koşullara eklenen virüs salgını ortamında evrensel gazetecilik ilkeleriyle halkı bilgilendiren, gazetecilik mesleğini onuruyla yapan yaygın ve yerel basında çalışan tüm meslektaşlarımıza kolaylıklar ve sağlıklı günler diliyoruz. 6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü’nde, hayatını kaybeden 66 gazetecinin anısı önünde saygı ile eğiliyoruz. Gazetecilik mesleğini savunmayı sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisine tekrar sunuyoruz.”

Öldürülen Gazeteciler Günü

Yazı işleri müdürü ve başyazarı olduğu Serbesti Gazetesi’ndeki yazılarında İttihat ve Terakki yönetimini eleştirdiği için 6 Nisan 1909 günü Galata Köprüsü’nde vurularak öldürülen Hasan Fehmi Bey Türkiye’de ilk basın şehidi olarak tarihe geçti. Hasan Fehmi Bey’in toprağa verildiği tarih olan “6 Nisan” günü 1997 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla “Şehit Gazeteciler Günü” olarak kabul edildi. 2005 yılında yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla günün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olarak değiştirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz