Ana Sayfa Gazetecilik TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu’ndan ‘Oksijen’ tepkisi: Selahattin Duman ve Oksijen gazetesi...

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu’ndan ‘Oksijen’ tepkisi: Selahattin Duman ve Oksijen gazetesi kadınlardan özür dilemeli

Oksijen gazetesi yazarı Selahattin Duman'ın 14 Şubat'ı konu edindiği "Hazır ol vaktine erkek milleti, 14 Şubat çekmiş kılıcı geliyor" başlıklı yazısındaki ifadeleri büyük tepki topladı. Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, 14 Şubat'ı kadınların katliamı olarak niteleyerek "Yiğitlerin boynu kasabın bıçağına uzanacak" ifadelerini kullanan Selahattin Duman'ı ve Oksijen gazetesini kadınlardan özür dilemeye çağırdı.

15 Ocak 2021 yılında yayın hayatına E-gazete formatında başlayan ve hafta sonları yayımlanan Oksijen gazetesi yazarlarından biri olan Selahattin Duman’ın 14 Şubat’la ilgili kaleme aldığı “Hazır ol vaktine erkek milleti, 14 Şubat çekmiş kılıcı geliyor” adlı köşe yazısı, kadınlarla ilgili ifadeleri nedeniyle büyük tepki topladı.Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu söz konusu yazı ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “5. sayıda Oksijensiz kaldık” diyerek Selahattin Duman’a ve gazete yönetimine kadınlardan özür dileme çağrısında bulundu.

Selahattin Duman’ın 14 Şubat Sevgililer Günü ile ilgili kaleme aldığı yazıda kullandığı şu ifadeler tepkiyle karşılandı:

“…Bu elmas, pırlanta dayatmalarının tek bir manası var. 14 Şubat geliyor ve kadın kısmı yıllık katliama hazırlanıyor. Benim tahminime göre her yıl şubat ayında otuz-kırk bin erkek telef oluyor…”

“…Ama 14 Şubat Koç Katma mevsiminden kaçışımız da yok. O katliam illa ki yapılacak. Yiğitlerin boynu kasabın bıçağına uzanacak…”

“Espri yaptığını sanıyor”

Komisyon yaptığı basın açıklamasında medyanın hala erkek bakış açısıyla şekillendiğini söyleyerek gazetenin çıtasının yerlerde olduğunu belirtti. Selahattin Duman’ın tüketim eleştirisi ve kadınları aşağılamayı birbirinden ayırt edemediğini belirten Komisyon, Duman’ın kadın düşmanlığı yaptığını dile getirdi. Komisyon Selahattin Duman’a “Erkeklerin hemen her gün bir kadının canını aldığı ülkede ‘Yiğitlerin boynu kasabın bıçağına uzanacak’ diyerek espri yaptığını sanıyor” diyerek tepki gösterdi ve şöyle dedi: “Bu ülkede eli bıçaklı kasaplar, 14 Şubat kutlayan kadınlar değil, cinayetlerine kıskançlık, aşk, sevgi gibi paravanlarla imal eden hegemonik erkeklik ve ataerkidir.”

Yayın ekibindeki 12 kişiden sadece 3’ü kadın

Eleştirilerine Oksijen gazetesinin ekibiyle devam eden TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu, Oksijen gazetesinin yayın ekibini “hegemonik erkekliğin” avantajını kullanan erkekler olarak niteledi. Gazetedeki kadın oranına da değinen Komisyon, gazetede görevli 12 kişiden sadece 3’ünün kadın olduğunu belirterek “Bu isimlerin sadece üçü kadın ve ikisi kültür – sanat – dijital yayıncılık sayfalarından sorumlu gözükmekte. Yazı işleri kadrosunda tek bir kadın yok! Ve belli ki hala, bu gazeteci erkekler bir metinde, seçilen görselde cinsiyetçilik yapıldığını görmeyi kadınların uyarısı olmadan beceremiyor” ifadelerini kullandı.

Milyonlarca kadından özür dilemeli

TGS Kadın ve LGBTİ+ Komisyonu açıklamasının devamında Selahattin Duman’ı Türkiye’de hayatta kalma mücadelesini sürdüren milyonlarca kadından özür dilemeye davet etti. Komisyon Oksijen gazetesine ilişkin ise şu sözleri sarf etti: “Selahattin Duman’la birlikte Oksijen gazetesi yayın kadrosu da tüm kadın okuyucularından özür dilemeli, yönetim, yayın ve insan kaynakları politikalarını gözden geçirmeli, sorumlulukla hareket etmeli.” (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz