Ana Sayfa Çalışma Hayatı TGS’den basın kartı koşuluna tepki: “Yeni düzenleme gazeteciler arasında ayrımcılık yaratacak”

TGS’den basın kartı koşuluna tepki: “Yeni düzenleme gazeteciler arasında ayrımcılık yaratacak”

Türkiye Gazetecileri Sendikası (TGS), yıpranma payı hakkına yönelik yeni düzenleme ile yıpranma hakkından yararlanmak için basın kartı koşulu getirilmesinin gazeteciler arasında ayrımcılığa yol açacağını belirterek, karardan geri dönülmesi çağrısı yaptı.

TGS gazetecilerin yıpranma payı hakkına yönelik düzenleme ile ilgili yayımladığı açıklamada, iktidarın gazeteciler arasında ayrımcılığa neden olacak bir karara imza attığına dikkat çekti. 2019 yılında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) yıpranma hakkından yararlanma koşulunu “basın kartı”na bağlayan hükmü iptal etmesinin ardından yapılan düzenlemede, yeniden basın kartı koşulu konulduğunu belirten TGS, ayrıca düzenlemede maatbaacıların da kapsam dışı tutulduğuna değindi.

TGS: Yeni düzenleme gazeteciler arasında ayrımcılık yaratacak

TGS’nin açıklamasında, AYM’nin “Temel bir hak olan sosyal güvenlik hakkının ancak kanunla sınırlanabileceğine ilişkin Anayasanın 13. maddesinin ihlâl edildiği” tespiti üzerine iptal edilen “basın kartı şartı”nın yeniden getirilmesinin gazeteciler arasında ayrımcılık yaratacağı vurgulandı.

“Mesleğin yıpratıcı yanları kart koşulu aramazken yıpranma hakkı için kart koşulu aranmaktadır”

TGS’nin açıklamasında, Türkiye’de gazetecilik faaliyeti yürütenlerin yarısından azında bulunan basın kartının gazetecilik mesleği için bir zorunluluk olmadığını belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Gazetecilerin tamamı çalışırken yıpranmaktadır. Mesleğin zorlukları, yıpratıcı yanları kart koşulu aramazken yıpranma hakkı için kart koşulu aranmaktadır. Bu düzenleme Anayasaya aykırıdır. 11 saat kamera başında yayın yapan medya çalışanını yıpratan koşullar cebindeki karta bakmamaktadır. 24 saat deprem bölgesinde, enkaz başında çalışan muhabiri, onun göndereceği haberi gazeteye ya da televizyona aktaran meslektaşımızı yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır.

Uzun süreli yayınlar nedeniyle baygınlık geçiren televizyoncuyu yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır. Savaş bölgesinde canı pahasına halka gerçeği ulaştırmaya çalışan foto muhabirini yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır. Milletvekilleri yasa çıkartırken, gece yarılarına kadar bu bilgileri topluma ulaştıran gazeteciyi yıpratan çalışma koşulları karta bakmamaktadır.”

“Hukukun üstünlüğü ilkesi çiğnenmiştir”

Bu düzenlemenin gazeteciliği bir karttan ibaret sayan anlayışla gazetecilerin taleplerine kulakları tıkayarak yapıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu anlayış Anayasa Mahkemesi’nin verdiği kararı dikkate almamış, hukukun üstünlüğü ilkesini çiğnemiştir. Hukukla savaşan bir Meclis kabul edilemezdir” ifadeleri kullanıldı. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz