Ana Sayfa Kültür-Sanat Tiyatro için “Ortak Yapım”la dayanışma

Tiyatro için “Ortak Yapım”la dayanışma

Türkiye’nin önde gelen 5 kültür-sanat kurumu, yeni tiyatro eserleri üretilmesi amacıyla ortak bir proje başlattı.  

BKM, DasDas, ENKA Sanat, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) ve Zorlu PSM’nin bir araya gelerek başlattıkları “Ortak Yapım” projesi ile bu yıl 10 yeni yapımın ülke tiyatrosuna kazandırılması amaçlanıyor.

Her yazara 7 bin 500 TL destek verilecek

Proje kapsamında desteklenecek oyun metinlerinden beşi, seçici kurul tarafından belirlenen oyun yazarlarına eser siparişi olarak verilecek, diğer beş metin için ise açık çağrı yapılacak.

Seçilen her oyun yazarına 7 bin 500 TL tutarında destek verilecek.

Başvurular 1 Temmuz’da başlıyor

Açık çağrıya başvurular 1 Temmuz günü saat 09.00’dan itibaren ortakyapim.com adresinden ulaşılabilecek ve 1 Ağustos günü saat 18.00’e kadar kabul edilecek. Başvurular sonucunda destek almaya hak kazanan beş oyun metni, 15 Eylül tarihinde aynı web sitesinden duyurulacak.

Seçici kurulda tiyatro sanatçıları Demet Akbağ, Mert Fırat ve Tilbe Saran, Zorlu PSM Programlama Yöneticisi Duygu Bayram, dramaturg Beliz Güçbilmez, tiyatro eleştirmeni, akademisyen ve yazar Dikmen Gürün, ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz yer alacak.

Başvurular ve seçim süreci bitiminde projeyi yürüten beş kurumun her biri, seçilen 10 oyun metninden 2’sinin yapımcılığını üstlenecek. Oyunları sahneleyecek yönetmen ve oyuncu/topluluklar, yapımcılığı üstlenen kurum tarafından seçilecek. Oyunun prömiyeri de yapımcı kurumun belirlediği bir sahnede yapılacak.

Tek perdelik oyunlar ile başvurulacak

Projeden destek alacak oyunların, prodüksiyon özellikleri ve oyuncu sayısı açısından sahnede kolay uygulanabilir ve turneye uygun olmasına dikkat edilecek. Oyunların tek perdelik olması ve oyun süresinin 45 dakika ile 75 dakika arasında olmasına özen gösterilecek.

Bekçe: Kazanan Türk Tiyatrosu ve tiyatro seyircisi olacak

BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe, Ortak Yapım projesiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı:

“Bu yıl 25. yılını kutlayan ve kendisini ‘Hayalciler Birliği’ olarak konumlayan BKM’nin varoluş misyonuyla da birebir örtüşen ‘Ortak Yapım’ projesi hiç kuşkusuz Türk Tiyatrosu’nun yeni nesil yazar yetenekleri için önemli bir buluşma oldu. Sahne sanatlarına gönül vermiş birçok yaratıcı kaleme heyecan ve ilham vereceğine inandığımız bu yeni güç birliği ile kazanan Türk Tiyatrosu ve tiyatro seyircisi olacak.”

Fırat: Umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz

DasDas kurucu ortağı, oyuncu Mert Fırat, kültür-sanat dünyasının önemli değerleriyle bir araya gelmekten mutluluk ve heyecan duyduklarını belirterek “İlki gerçekleşen bu projeyle tiyatromuza hem yeni yazarlar hem de yeni metinler kazandırmanın, üretimlerimizi zor koşullar içinde olsak da devam ettirmenin ve umudu büyütmenin değerli olduğuna inanıyoruz. Umarız DasDas olarak bir parçası olduğumuz ‘Ortak Yapım’ seyircimize ve tiyatromuza ilham olacaktır” şeklinde konuştu.

Mimaroğlu: Tiyatromuza yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz 

ENKA Sanat Direktörü Gül Mimaroğlu ise “Tiyatromuzun yeni yükselen değeri yazarlarımızın üretimine vereceğimiz bu destek, aynı zamanda oyunların prodüksiyonunu da kapsadığından, oyuncu, yönetmen ve tüm sahne ekipleri için de bir nefes olacaktır. Bu projenin tiyatromuza yeni bir ivme kazandıracağına inanıyoruz” diye konuştu.

Oymak: Projenin çok başarılı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz

Temel amaçları arasında güncel kültür ve sanat üretimine katkıda bulunmak olan İKSV Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Gürer Oymak ise şöyle konuştu:

“İstanbul Tiyatro Festivali’yle uzun yıllardır ortak yapımcı olarak birçok oyunun sahnelenmesine katkıda bulunduk. Şimdi, ülkemizin ve dünyamızın içinde bulunduğu olağanüstü koşullar altında, belki de bu ihtiyacın en çok hissedildiği dönemde, bu güçlü birlikteliğin parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. Projenin çok başarılı sonuçlar doğuracağına inanıyoruz. İlerleyen günlerde ‘Ortak Yapım’ın tiyatromuza sağlayacağı katkıları gururla takip edeceğiz.”

Abbas: Bu dönemde bir eser yaratma imkânı daha da az

Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, Abbas, bu dönemde eser yaratma imkanının zorluğuna dikkat çekerek şöyle konuştu:

“Böyle bir dönemde kırılgan bir yapıya sahip kültür sanat sektöründe tüm ilgili kurumlar olarak sık sık bir araya gelip, ihtiyaçların ve öngörebildiğimiz kadar bizi bekleyenlerin üzerinde konuşmaya başladık. ‘Ortak Yapım’, bu görüşmelerimizden çıkan çok değerli bir proje oldu. Tiyatro, yapısı itibarıyla, normal hayat düzeninde de büyük fedakârlıklarla meydana gelen bir sanat dalı. Dolayısıyla beraber atacağımız adımlara buradan başlamak istedik. Yeni yetişen oyun yazarları var; belki de seslerini hiç duymadık. Bu dönemde ise bir eser yaratma imkânı daha da az. Bu proje, pek çok oyun yazarı, yönetmen ve oyuncuya mesleklerini icra edebilmeleri için fırsat sunmuş olacak. Sektörün gelişimi için insan kaynağı yaratımı açısından da bu tür hareketleri çok olumlu buluyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz