Ana Sayfa İklim Toprak Dede hayatını kaybetti

Toprak Dede hayatını kaybetti

Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı'nın (TEMA) Kurucu Onursal Başkanı Hayrettin Karaca hayatını kaybetti.

Türkiye’nin ağaçlandırılması için verdiği mücadeleler ile “Toprak Dede” diye bilinen Hayrettin Karaca, 97 yaşında yaşamını yitirdi. Hayrettin Karaca Alternatif Nobel ödülüne değer görülmüş, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından “Orman Kahramanı” seçilmişti.

TEMA Vakfının resmi Twitter hesabında, “Kurucu Onursal Başkanımız ve Toprak Dedemiz Sayın Hayrettin Karaca’yı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsü içindeyiz. Tüm ülkemizin başı sağ olsun” duyurusu yer aldı.

İren: “Orman ve yeşil sevgisine sahip çıkmaya devam edeceğiz”

Karaca’nın torunu Yeşne İren, Hürriyet’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Yaşlılığa bağlı sorunları vardı. İnşallah nur içinde uyusun. Onun fikrine, orman ve yeşil sevgisine sahip çıkmaya devam edeceğiz”

Hayrettin Karaca 4 Nisan 1922 yılında Bandırma’da doğdu. Karaca, Türkiye’nin ilk özel arboretumunu kurdu ve yurtiçi-yurtdışında gezdiği her yerden tohumlar topladı, botanik bahçelerini gezdi ve bağlantılar kurdu. Türkiye için adeta bir gen koruma merkezi olan Karaca arboretumu içerisinde 14 bin tür barındırıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz