Ana Sayfa Dış haberler Trump ve Çin arasındaki ticaret savaşının kazananı Çin oldu

Trump ve Çin arasındaki ticaret savaşının kazananı Çin oldu

ABD'de Başkanlık seçimlerini 2016 yılında kazanan Donald Trump, ABD merkezli olan ancak fabrikaları Çin'de bulunan şirketlerin üretimini ABD'ye kaydırması için çalışmalara başlanacağını açıklamıştı. Çin'e karşı verilen ticaret açığının minimize edileceği sözünü de veren Trump, bu sözü yerine getiremedi, Trump döneminde ABD Çin'e karşı 287 milyar dolarlık dış ticaret açığı verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, başkanlık koltuğuna oturduğunda ilk icraatlarından birinin Çin ile olan ticaret açığını kapatmak olduğunu belirtmişti. Başkan Trump küresel piyasaları tehlikeye atmak pahasına Çin ile ticaret savaşına girmiş ve Çin’den gelen birçok ürüne gümrük vergisini artırarak tansiyonu yükseltmişti.

Ancak Trump isteğine ulaşamadı ve ticaret savaşını Çin’e karşı kaybetti. Başkan Trump döneminde ABD Çin’e karşı 287 milyar dolarlık dış ticaret açığı vermiş oldu. Çin’e karşı bir türlü kapatılamayan ticaret açığı, uzmanlara göre ABD’nin Çin’in büyük üretim kapasitesine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

Çin devlet başkanı Şi Jinping ise salı günü yaptığı açıklamada ABD’de yerel karışıklıklar devam ederken zamanın ve koşulların Çin’in yanında olduğunu belirtmişti. Ayrıca Jinping “Dünya bu yüzyılda görülmemiş derin bir değişime doğru yol alıyor ama zaman ve koşullar bizim için uygun” ifadelerini kullanmıştı. (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz