Ana Sayfa Çalışma Hayatı TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz

TTB: Bu şartlarda hekimlik yapılamaz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir kişinin yakınlarının sağlık çalışanlarına saldırmalarına tepki gösterdi. Tabipler, “En etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde Koronavirüs tedavisi gören bir hastanın ölmesinin ardından yakınları Dr. Esra Ersöz Genç’e saldırdı. Sağlık çalışanına yönelik saldırıya tepki gösteren TTB’nin yaptığı yazılı açıklamada, “Bu akıl tutulması, bencillik, nereden alındığı bilinmeyen özgüven ve cezasızlıktan alınan cesaret gerekli yaptırımlara uğramaz, en etkili ağızlardan tutum alınmaz ise bu ülkede hekimlik yapılamaz, sağlık hizmeti sunulamaz demektir” ifadeleri kullanıldı.

“Yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atılmalı”

Sağlıkta şiddetin salgın ortamında sağlıkçılara “jest olarak” yasa çıkarmakla engellenemeyeceğini belirten tabipler açıklamasında, “Kararlı,samimi ve net bir siyasi tutum alınmalı, ülkeyi ve sağlık ortamını yönetenler bu konuyu taktik olarak değil gerçek ve yaşamsal bir sorun olarak görüp adım atmalıdır. Bizler süslü ceza cezaları değil caydırıcılığı olan bir işleyiş ve hukuki süreç bekliyoruz. Bu tür saldırganların örnek alınamayacağı,  yapanların pişman olacağı tutumlar bekliyoruz” denildi.

TTB Merkez Konseyi’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Covid-19 ortamında kendisinin ve yakınlarının hayatını da riske alarak görev yapan genç bir kadın hekime bu saldırının yapılması, Covid-19 hastalarının tedavi gördüğü bölümde bütün hastaları da riske sokarak baskın yapılabiliyor olması, Covid-19 salgını sonrasında biz hekimleri ve sağlık çalışanlarını nasıl bir ölümcül tablonun beklediğinin habercisidir.
Öncelikle gerek hekim ve sağlık çalışanlarında yarattıkları fiziksel ve ruhsal travmalar gerek hastaneye ve hastalara verdikleri zarar gerekse de salgın ortamında topluma verecekleri virütik ve kültürel tahribat dikkate alınarak bu saldırganların etkin biçimde cezai yaptırıma tabi olmalarını bekliyoruz.
Başta Dr. Esra Ersöz Genç olmak üzere Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde görev yapan bütün meslektaşlarımıza ve sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, yalnız olmadıklarının ve sağlıkta şiddeti el birliği ile bu ülkenin gündeminden çıkarmaya kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz