Ana Sayfa Sağlık TTB: “Türkiye’de metil alkol zehirlenmeleri salgın haline geldi”

TTB: “Türkiye’de metil alkol zehirlenmeleri salgın haline geldi”

Türk Tabipleri Birliği (TTB) kendi sitesinde yayımladığı açıklamada toplum sorunlarından biri olan metil alkol zehirlenmelerine değindi. TTB, “Yasaklar, yüksek vergi artışları ve engellemeler, metil alkol zehirlenmelerini kaçınılmaz kılmaktadır” dedi.

TTB, son günlerde pek çok kişinin yaşamını yitimesine neden olan metil alkol sorununa değindiği, “Bir Sorun: Metil Alkol Zehirlenmesi, Alkol Tüketimi ve COVID-19” başlıklı bir yazı yayımladı. 9 Ekim 2020 tarihinden bu yana metil alkol zehirlenmesi nedeniyle 10 ilde (Aydın, İstanbul, İzmir, Kırıkkale, Kırklareli, Mersin, Muğla, Tekirdağ, Trabzon, Zonguldak) ölenlerin sayısının 63’e çıkması ve 50’ye yakın kişinin tedavisinin hastanelerde devam ettiğini belirten TTB, “Türkiye’de metil alkol zehirlenmeleri salgın haline geldi” dedi.

“Yüksek vergi artışları ve etil alkol satışlarındaki yasaklar, metil alkol kullanımını tetikliyor”

Son zamanlarda artan metil alkol zehirlenmelerini yasaklar ve yüksek vergi artışlarına bağlayan TTB, alkol tüketimini azaltmak için alınan bu önlemlerin hiçbir işe yaramadığını hatta ölümlere sebep olduğunu söyledi. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerine göre Avrupa’da alkollü içkinin en pahalı olduğu ülkeler sıralamasında Türkiye’nin 3’üncü sırada olduğunu belirten TTB şunları kaydetti:

“Alkollü içecekler üzerinde uygulanan çok yüksek vergi artışları ve etil alkol satışlarındaki yasaklar, kişilerin alkol tüketimini istenen düzeyde azaltmamaktadır. Alkol tüketenler evde üretime ve alkol servisi olan işletmeler de kaçak kaynaklara yönelebilmektedir. 2019 yılı Sayıştay Raporu’na göre 6 yıl içinde etil alkol kullanımı yüzde 448 artmıştır. 1 Ekim’de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle internetten evsel kullanım amaçlı etil alkolün satışının da yasaklanmasıyla son kayıplardan da anlaşılacağı üzere daha kolay bulunan ve zehirli olan metil alkole yönelim artmıştır.”

“Türkiye’de metil alkol zehirlenmeleri salgın haline geldi”

“Dünyanın pek çok ülkesinde metil alkol zehirlenmeleri yaşanmasına rağmen Türkiye’de özellikle son yıllarda bu durum bir salgın haline gelmiştir. Yasaklar, yüksek vergi artışları ve engellemeler merdiven altı üretimi tetiklemekte, metil alkol zehirlenmeleri kaçınılmaz olmaktadır. Metil alkol zehirlenmeleri de tüm halk sağlığı sorunları gibi sosyal, siyasal, eğitsel ve ekonomik nedenleri doğru bir şekilde ele alındığında çözülür.”

“Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve pandemi alkole yönelimi artırıyor”

“Yapılan araştırmalar işsizlik, işte yaşanan sorunlar ve geçim güçlükleriyle erkeklerde alkol tüketimi arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir. Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve pandemi ile birleşince derinleşen sosyoekonomik sorunlar nedeniyle başta erkekler olmak üzere bazı kesimler için alkol tüketiminde bir artış öngörebiliriz. Ölen 63 yurttaşımızın cinsiyetlerine baktığımızda ölen erkeklerin sayısının toplam ölüm sayısına oranının % 95’ten fazla olduğunu görmekteyiz.”

“Sosyoekonomik nedenlere müdahale edilmelidir”

“Alkolün kötüye kullanımıyla mücadelede Sağlık Bakanlığı’nın önemli sorumlulukları bulunmaktadır. Türkiye’de alkol tüketimiyle ilgili yaygınlık, kullanım özellikleri ve sosyoekonomik risk etmenleri bilimsel yöntemlerle ortaya çıkarıldıktan sonra gerekli önlemler alınmalıdır. Çalışmalara göre, altta yatan sosyoekonomik nedenlere müdahale edilmedikçe alkolün kötüye kullanımının önüne geçilmesi sağlanamayacaktır.”

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Türk Tabipleri Birliği Halk Sağlığı Kolu, alkol tüketimi ve COVID-19’un birlikte yıkıcı bir fırtınaya dönüşmemesi için şu önlemleri sıraladı:

1- İktidara, ekonomik anlamda eşitsizliği perçinleyen yüksek dolaylı vergi artışları ile alkolün de fiyatını artırarak alkol tüketim probleminin çözülemeyeceğini, gerçek çözümün altta yatan sosyoekonomik nedenlerin belirlenmesi ve bu belirlenen sorunların çözümü ile mümkün olacağını;

2- Sağlık Bakanlığı’nın alkole bağlı zararı önlemeye ve azaltmaya yönelik kamu politikaları ve müdahalelerini halk sağlığı çıkarlarına göre belirlemesi, yönlendirmesi ve mevcut en iyi kanıtlara dayandırması; uygulayacağı politikaların tüm vatandaşları eşit olarak etkilemesi; ekonomik, sosyokültürel farklılıklar ve davranış eğilimlerini göz önünde bulundurması; ayrıca önleme ve tedavi stratejilerinin, müdahalelerin planlanmasında diğer ilgili bakanlıklara rehberlik etmesi gerektiğini;

3- COVID-19 salgını ile karakterize tarihsel bir dönemde, doktorların ve sağlık çalışanlarının vatandaşları alkol tüketmemeye motive etmesi, bu sağlanamıyorsa düşük riskli tüketime motive etmesi gerektiğini;

4- Halkımızın alkolden uzak durması, yasa dışı ve sağlıksız çözümlere yönelmemesi gerektiğini belirtiyoruz. (MÖ)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz