Ana Sayfa Politika TTB’den ek ödemelerdeki adaletsizliğe tepki: İlaç firmalarına olan borç, hükümeti sağlık emekçilerinin...

TTB’den ek ödemelerdeki adaletsizliğe tepki: İlaç firmalarına olan borç, hükümeti sağlık emekçilerinin haklarında gaspa yöneltti

Sağlık Bakanlığı'nın, COVID-19 salgını ile mücadelede görevli personelle ilgili; din görevlilerini yüzde 100 ek ödeme öngören sağlık çalışanlarının ek ödemelerinde düşüşe neden olan düzenlemesine Türk Tabipleri Birliği (TTB) tepki gösterdi. Ek ödemelerin sağlık çalışanları arasında adaletsizlik yarattığı değerlendirmesini yapan TTB Merkez Konseyi, döner sermaye ödemeleri ile ilgili bir tablo paylaşarak sağlık çalışanlarının farklı oranlarda uğradığı gelir kaybına dikkat çekti.

COVID-19 pandemisi kapsamında hizmet sunan sağlık personeline Döner Sermaye Yasası kapsamında yapılan ek ödemelerin tavan orandan yatması kararı 3 ay daha uzatıldı. Uzatma kararının alındığı “Sağlık Tesislerinde Ek Ödeme Yapılmasına İlişkin Usul ve Esaslar” başlığı ile yayımlanan genelgenin ilk olarak doktorlara yüzde 16, din görevlilerine yüzde 100 ek ödeme öngörmesi ile tepki çekmişti. Düzenleme, sendikalar ve meslek örgütleri tarafından kamu hastaneleri dışında çalışan hekimlerin COVID-19 hastalarına bakmaları ya da dolaylı olarak bu hastalık riski altında çalışmalarına rağmen ek ödemeden faydalanmadıkları gerekçesiyle haksızlık olarak değerlendirilmişti.

TTB’den yapılan açıklamada, düzenleme şöyle yorumlandı:

“Devlet ve üniversite hastanelerinin yabancı ilaç firmalarına olan 2.43 milyar dolarlık borcu nedeniyle. Uluslararası ilaç ve görüntüleme firmalarının hükümete borçlarını ‘öde yoksa ilaç ve tıbbi cihaz satışını durdururuz’ resti sonucu hükümetin kaynak arayışını sağlık emekçilerinin haklarında gaspa yöneltmiştir.

Daha önceden de belirttiğimiz gibi ek ödemelerle ilgili yapılması gereken, tüm sağlık çalışanlarına hak ettikleri ücretin verilmesi ve yapılan tüm ödemelerin emekliliğe yansımasıdır. COVID-19 ile mücadelede çalışanların ücretleri için ve geçmişe yönelik yapılmış olan haksızlıkların telafisi açısından planlama yapılarak ek bütçe oluşturulması, ortaya çıkan ve sonrasında oluşabilecek adaletsizlikleri kısmen giderecektir. Hekim ve tüm sağlık çalışanlarının hak ettiği maddi desteğin, ücretlerin düzenli ve adil ödenmesi esas talebimizdir.”

TTB tarafından paylaşılan tablo ise şöyle:

Unvan İlk Üç Aydaki Oranı Şu anki Oran
Eğitim Görevlisi Yandal 70% 46%
Eğitim Görevlisi 60% 44%
Başasistan 60% 44%
Başasistan Yan Dal 75% 50%
Uzman Tabip Yan Dal 65% 49%
Uzman Tabip 55% 42%
Asistan Yan Dal 45% 34%
Uzman Diş Tabibi 55% 35%
Diş Tabibi 70% 36%
Tabip 50% 36%
Asistan 50% 36%
Eczacı 100% 70%
Sağlık Hizmetleri 100% 66%
Sağlık Hiz. Lisans 100% 63%
Teknik Hizmetler 100% 63%
Genel İdare Hiz. 100% 89%
Yardımcı Hizmetler 100% 100%
Din Hizmetleri 100% 100%

İlgili haber:

Sağlık Bakanlığı, görev süresi boyunca COVID-19 servisinde çalışanlara yüzde 100 ek ödeme yapacak. Diğer sağlık çalışanları bu oranda ek ödeme alamazken, yüzde 100 ek ödeme alacak diğer bir çalışan grubu ise “yardımcı hizmetler ve din hizmetleri” oldu.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 ek ödemelerini belirledi: İmamlara yüzde 100, sağlıkçılara karışık

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz