Ana Sayfa Ekonomi TÜİK hanehalkı tüketim harcaması verilerini açıkladı

TÜİK hanehalkı tüketim harcaması verilerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), hanehalkı tüketim harcamalarına dair verileri yayımladı. Konut ve eğitim harcamalarında İstanbul zirvede yer aldı.

Kurumun internet sitesinde yer alan verilere göre gıda harcamalarında Orta Anadolu, ulaştırma harcamalarında Batı Karadeniz birinci sırada yer alırken konut, kira ve eğitim harcamalarında ise İstanbul zirvede yer aldı.

Konut ve kira harcamasına en yüksek payı TR1 (İstanbul) İBBS 1. düzey bölgesi ayırdı

Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; hanehalkı tüketim harcamalarının büyük bölümünü konut ve kira, gıda ve alkolsüz içecek ile ulaştırma harcamaları oluşturdu. Konut ve kira harcamalarına en yüksek payı ayıran bölge yüzde 28,6 ile TR1 (İstanbul) iken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 20,2 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) oldu.

Gıdaya en yüksek payı TRB (Ortadoğu Anadolu) İBBS 1. düzey bölgesi ayırdı

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde gıda ve alkolsüz içecek harcaması payının en yüksek olduğu bölge yüzde 28,5 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) iken, en düşük olduğu bölge yüzde 15,9 ile TR1 (İstanbul) oldu.

Ulaştırma harcamalarına TR8 (Batı Karadeniz) İBBS 1. düzey bölgesi en yüksek payı ayırdı

Ulaştırma harcamalarına en yüksek payı yüzde 20,1 ile TR8 (Batı Karadeniz) bölgesi ayırırken, en düşük payı ayıran bölge yüzde 15,3 ile TRC (Güneydoğu Anadolu) bölgesi oldu.

Eğitime ayrılan pay TR1 (İstanbul) İBBS 1. düzey bölgesinde en yüksek oldu

Hanehalkı tüketim harcamaları içinde eğitime yüzde 3,7 ile en yüksek payı TR1 (İstanbul) bölgesi ayırırken, TR9 (Doğu Karadeniz) yüzde 0,9 ile en düşük payı ayıran bölge oldu.

Sağlık harcamalarına ise en yüksek payı yüzde 2,7 ile TR2 (Batı Marmara) bölgesi ayırırken, en düşük payı yüzde 1,2 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesi ayırdı.

Hanehalkı tüketim harcamalarının türlerine göre dağılımı (yüzde), İBBS 1. düzey, 2019

Tüketim harcamalarının dörtte biri TR1 (İstanbul) İBBS 1. düzey bölgesinde gerçekleşti

Türkiye’deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4’ü TR1 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 15,1 ile TR3 (Ege) bölgesi yer alırken, bu bölgeyi yüzde 11,4 payı ile TR6 (Akdeniz) bölgesi izledi.

TR1 (İstanbul) bölgesi tüm harcama türlerinde en yüksek paya sahip olurken, eğitim harcamalarının yüzde 38,6’sı, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 28,9’u, eğlence ve kültür harcamaları ile konut ve kira harcamalarının yüzde 28,6’sı TR1 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti.

Hanehalkı tüketim harcamalarından aldığı pay ile ikinci sırada yer alan TR3 (Ege) bölgesinde ise alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamalarının yüzde 17,3’ü, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 16,0’sı ve sağlık harcamalarının yüzde 15,8’i gerçekleşti.

Tüketim harcamalarında en düşük payı TRA (Kuzeydoğu Anadolu) İBBS 1. düzey bölgesi aldı

Türkiye’deki hanehalkı tüketim harcamalarından en düşük payı yüzde 1,8 ile TRA (Kuzeydoğu Anadolu) bölgesi aldı. Bu bölgeyi yüzde 2,6 ile TRB (Ortadoğu Anadolu) ve yüzde 2,9 ile TR9 (Doğu Karadeniz) takip etti.

TRA (Kuzeydoğu Anadolu) bölgesinin alkollü içecekler, sigara ve tütün harcamalarından aldığı pay yüzde 2,5 iken, gıda ve alkolsüz içecek harcamalarından yüzde 2,2, giyim ve ayakkabı harcamalarından ise yüzde 2,1 pay aldı.

TRB (Ortadoğu Anadolu) bölgesinin gıda ve alkolsüz içecek harcamalarından aldığı pay yüzde 3,7 iken, giyim ve ayakkabı harcamalarından yüzde 3,5, haberleşme harcamalarından ise yüzde 2,9 pay aldı.

Hanehalkı tüketim harcamalarının dağılımı (yüzde), İBBS 1. düzey, 2019

Hanehalkı tüketim harcamalarının dağılımı (yüzde), İBBS 2. Düzey, 2019

Tüketim harcamalarından en fazla payı TR10 (İstanbul) İBBS 2. düzey bölgesi aldı

Türkiye’deki hanehalkı tüketim harcamalarının yüzde 24,4’ü TR10 (İstanbul) bölgesinde gerçekleşti. İkinci sırada yüzde 7,6 ile TR51 (Ankara) bölgesi yer alırken; bunu yüzde 6,5 ile TR31 (İzmir), yüzde 5,6 ile TR41 (Bursa, Eskişehir, Bilecik) bölgeleri izledi.

Hanehalkı tüketim harcamalarından en düşük payı yüzde 0,8 ile TRA2 (Ağrı, Kars, Iğdır, Ardahan) ve TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) bölgeleri aldı. Bu bölgeleri yüzde 1,0 ile TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) ve TRA1 (Erzurum, Erzincan, Bayburt), yüzde 1,3 ile TRC3 (Mardin, Batman, Şırnak, Siirt) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) takip etti.

Gıdaya en fazla payı TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) İBBS 2. düzey bölgesi ayırdı

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesi harcama türleri içinde en fazla payı yüzde 34,4 ile gıda ve alkolsüz içecek harcamalarına ayırırken; konut ve kira harcamalarına yüzde 21,8, ulaştırma harcamalarına ise yüzde 10,5 pay ayırdı.

TRB2 (Van, Muş, Bitlis, Hakkari) bölgesi harcama türleri içinde en düşük payı yüzde 0,6 ile eğitim harcamalarına ayırırken, bunu yüzde 1,1 ile sağlık harcamaları, yüzde 1,7 ile eğlence ve kültür harcamaları izledi.

Ulaştırmaya en fazla payı TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) İBBS 2. düzey bölgesi ayırdı

TR82 (Kastamonu, Çankırı, Sinop) ulaştırma harcamalarına yüzde 22,7 ile en yüksek payı ayıran bölge oldu. Bu bölgeyi yüzde 21,2 ile TR21 (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli), yüzde 20,4 ile TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova) ve TR81 (Zonguldak, Karabük, Bartın) izledi. (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz