Ana Sayfa Çalışma Hayatı Türk-İş ve Hak-İş temsilcileri Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

Türk-İş ve Hak-İş temsilcileri Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan başkanlıklarındaki heyetler 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla Taksim Anıtı'na çelenk bıraktı.

Pandemi gerekçesiyle kitlesel kutlamalara izin verilmeyen İstanbul’da işçi konfederasyonları sırayla Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, çelenk sunumundan sonra Kazancı Yokuşu’na geçerek, buraya da karanfil bıraktı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Atalay, “Bu sene bir salgın hastalık ile karşı karşıyayız. Özellikle bu yıl 1 Mayıs’ı sağlık çalışanlarına adıyoruz. İşten çıkarılanlar ile ilgili olumlu gelişmeler oldu ama yeterli değil. Çalışanlarla ilgili şu anda, işinden olan işçiler var. Düzgün, namuslu işverenler olduğu gibi art niyetli olanları da var. Örgütlü toplum istemiyor, işçiyi işten çıkarıyor, izne çıkarıyor, bunu ranta çeviriyor. İşverenlerimizin ücretsiz izin hakkını kullanmaktan vazgeçmeleri gerekiyor. Kısa çalışma ödeneğine başvurmalarını talep ediyoruz” diye konuştu.

Sendikasızlaştırmayla ilgili olarak da Atalay, “1980’de ülke nüfusu 44 milyon, 2,5 milyon sendikalı işçi var. Nüfusun iki mislini geçtik, sendikalı işçi sayısında iki katına ulaşamadık. COVID-19 döneminde sendikalıların o kadar problemi yok, sendikasızlar zorda” dedi.

Hak-İş: Polisin ve bütün emekçilerinin bayramını kutluyoruz

Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan başkanlığındaki heyet de önce Kazancı Yokuşu’na karanfil, ardından da Taksim Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı. Polislerin ve bütün emekçilerin 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü’nü kutlayan Arslan, “1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günümüzü barış ve kardeşlik içerisinde, ülkemizin birlik ve bütünlüğünü bozmadan, dayanışmamızı en yüksek noktaya taşıyarak kutluyoruz” dedi.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu temsilcileri de Taksim Anıtı’na çelenk bıraktı. Genel Başkan Mehmet Balık, yaptığı açıklamada, Koronavirüs gerekçesiyle işçilerin alanlarda toplanmasına izin verilmemesini eleştirdi. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz