Ana Sayfa Sağlık Türk Toraks Derneği Halk Kongresi 29 Ekim’de başlayacak

Türk Toraks Derneği Halk Kongresi 29 Ekim’de başlayacak

Türk Toraks Derneği, dünyada ilk kez, 29-30 Ekim tarihlerinde, 1600 üyesinin katılımıyla, “Halk İçin Akciğer Hastalıkları ve COVID-19 Kongresi” düzenleyecek.

Türk Toraks Derneği, 29-30 Ekim tarihlerinde “Halk İçin Akciğer Hastalıkları ve COVID-19 Kongresi” düzenleyecek. Kongre Başkanı Prof. Dr. Benan Müsellim, “Kongrede hem COVID-19 ile ilgili en güncel bilgi paylaşılacak hem de akciğer hastalıkları ve COVID-19 birlikteliği konusunda bilgi verilecektir. Umarız, doğru ve anlaşılır bilgiye ulaşmak, pandemi ile savaşta fark yaratacaktır” dedi.

Prof. Dr. Müsellim, COVID-19 ile ilgili kongrede görüşülecek konu başlıklarını şöyle sıraladı:

“Yakalanma riski ne kadar yüksektir? Sigarayı nasıl bırakabiliriz? Virüs, hastaların büyük kısmında akciğerde zatürreye sebep olmaktadır. Bu zatürre her zaman tehlikeli midir? KOAH ve astım hastaları risk altında mıdır? Kullandıkları ilaçlar riski arttırır mı? Dünya pandemiyi nasıl yenebilir? Akciğer filmi ve tomografi ile ne kadar ışın alıyoruz? Dezenfektanlar ve iç ortam havası ne kadar sağlıklı? Grip ve zatürre aşıları kime, ne zaman yapılmalıdır? Dünyadaki aşı çalışmaları hangi aşamadadır? Hava kirliliğinin COVID-19 yayılımına etkisi olabilir mi? İş yerlerinde pandemi için hangi önlemleri almak gerekir?”

Prof. Dr. Müsellim, iki gün sürecek kongrenin Türk Toraks Derneği’nin sosyal medya hesaplarından 29-30 Ekim’de 12.00-18.00 arasında canlı olarak yayınlanacağını belirterek, herkesi kongreyi izlemeye davet itti.

“Halk için Akciğer Hastalıkları Sohbetleri”

Kongrenin başlayacağı 29 Ekim tarihine kadar, Türk Toraks Derneği YouTube kanalında 1 Ekim tarihinden itibaren, kongreyle uyumlu olarak “Halk için Akciğer Hastalıkları Sohbetleri” başlatıldığını belirten Müsellim, “Her gün saat 12.00’da halkın ilgisini çekecek konularda kısa sohbet videoları paylaşılmaktadır. ‘Maskeler ne işe yarar? Hangi maskeyi kullanmak gerekli? Pandemi döneminde hastaneye gitmekten kaçınmak gerekir mi? Yoğun bakımda hasta nasıl tedavi edilir? İlaç allerjim var, ne yapmalıyım?’ gibi konuların konuşulduğu sohbet videolarımızın da yararlı olacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Sanat, spor, basın ve siyaset camiasından önemli destek

Sanat, spor, basın, siyaset camiasının önde gelen isimlerinin, çektikleri videolarla halkı bu önemli kongreye davet ettiklerini ifade eden Müsellim, şunları söyledi:

“Pandemiyi birlikte yenebiliriz. Buna inanan spor, sanat ve basın camiasından hepsi çok değerli Fethi Heper, Fatih Terim, Mehmet Özdilek, Murat Murathanoğlu, Kaan Kural, Mehmet Demirkol, Banu Yelkovan, Mete Gazoz, Ceyhun Yılmaz, Ataol Behramoğlu, Demet Akbağ, Perran Kutman, Müjdat Gezen, Berna Laçin, Levent Sülün, Elif Dağdeviren, Fatih Portakal, Mesut Yar, Ekrem Açıkel’e saygılarımızı sunuyoruz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar ve Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan’ın katkıları kongrenin çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır. Ortak çabamızın işe yaraması en büyük dileğimizdir. Bu kongre herkes için. Herkesi şimdiden davet ediyoruz.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz