Ana Sayfa Ekonomi Türkiye 2020 sonuna kadar Brezilya’dan 300 bin hayvan almayı planlıyor

Türkiye 2020 sonuna kadar Brezilya’dan 300 bin hayvan almayı planlıyor

Brezilya Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. ATO tarafından yapılan açıklamaya göre, görüşmede solunum cihazı ihracatı, yerli para ile dış ticaret, hayvan ihracatı ve savunma sanayiinde ortaklık konuları konuşuldu.

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından yapılan açıklamaya göre Brezilya Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia, ATO Başkanı Gürsel Baran’ı makamında ziyaret etti. Baran’ın Büyükelçi Ceglia ile yaptığı görüşmeye katılan ATO Yönetim Kurulu Sayman Üyesi M. Ülkü Karakuş da, Türkiye’nin Brezilya’dan canlı hayvan ile yem ithalatı yaptığını belirterek, “2020 yılı sonuna kadar toplam 300 bin hayvan alımı planlanıyor” dedi.

“Koronavirüs süreci ekonomik anlamda iyi değerlendirildi”

Açıklamaya göre ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye’nin Koronavirüs sürecini ekonomik anlamda iyi değerlendirdiğini söyledi. Bu süreçte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde Türkiye’nin önemli şirketlerinin ve mühendislerinin seferberliğiyle solunum cihazı üretmeye başladığını belirten Baran, yerli solunum cihazlarının Brezilya da dahil dünyanın çeşitli bölgelerine ihraç edildiğini söyledi.

Türkiye güvenli bir ülke mi diye sordular 

Brezilya Büyükelçisi Ceglia, ülkesinin solunum cihazı ithalatı sırasında diğer ülkelerle sorun yaşadığını ve bu nedenle Türkiye’den almak istediklerini, bu süreçte de kendisine Türkiye’nin güvenli bir ülke olup olmadığının sorulduğunu anlattı. Büyükelçi Ceglia “Türkiye’den gönül rahatlığıyla ithalat gerçekleştirebileceklerini söylemekten büyük onur duydum” dedi.

Erdoğan’ın Brezilya hedefi 5 milyar dolar

Güven mektubu sunduğu zaman Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasındaki ticaretin 5 milyar dolara yükseltilmesi hedefini koyduğunu belirten Ceglia, “Bu hedefe inanıyoruz, ticaretimizin daha iyi yerlere geleceğinden eminim” dedi. Brezilya’nın dünyanın ilk 8 ila 10, Türkiye’nin de 15 ila 20 ekonomi arasında yer aldığını kaydeden Büyükelçi, “Birlikte 300 milyonluk bir nüfus ortaya çıkıyor. Bunu değerlendirmemiz gerekiyor” diye konuştu. Brezilya’nın ihracatının belli başlı ürünler üzerinde yoğunlaştığını belirten Büyükelçi, “İhracatımıza katma değer eklemek istiyoruz” dedi.

Brezilyalı savunma sanayi şirketi geliyor

Ankara ile Brezilya’nın medikal ve savunma sanayi sektörlerinde birlikte çalışabileceğini kaydeden Büyükelçi Ceglia, Brezilyalı bir savunma sanayi şirketinin yatırım yapma konusunda Türkiye’yi ziyaret edeceğini de sözlerine ekledi. Büyükelçi Ceglia, Büyükelçi olmadan önceki meslek hayatında Dışişleri Bakanlığı’nda görevli olduğunu ve Türk Hava Yolları (THY) şirketi ile seyahat ettiğini anlatarak, “THY, alanında önemli bir değer” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz