Ana Sayfa Veri Haberleri Türkiye Raporları 11 Mayıs haftasında en sık yapılan aktiviteleri açıkladı

Türkiye Raporları 11 Mayıs haftasında en sık yapılan aktiviteleri açıkladı

Türkiye Raporları, 12 ilde bin 537 kişi ile yaptığı araştırmada, yurttaşların AVM'lerin açıldığı, bazı kentler için giriş çıkış yasalarının kaldırıldığı, berber\kuaförlerin açıldığı, 11 Mayıs haftası sonrasında en sık yaptıkları aktiviteleri soruşturdu. Yurttaşların yüzde 26,4’ü sorulan aktivitelerden hiçbirini yapmadığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Normalleşme Planı kapsamında, 11 Mayıs’ta ziyarete açılan AVM’lerin kapısında endişe verici kuyruklar oluşmuştu. Türkiye Raporları, 12 ilde bin 537 kişi ile yaptığı araştırmada, yurttaşların 11 Mayıs haftası sonrasında en sık yaptıkları aktiviteleri soruşturdu.

AVM’lere açıldığı ilk üç günde yaklaşık 3 milyon 400 bin ziyaretçi geldi. Salgın öncesi dönemde Türkiye’de günlük AVM ziyaretçi sayısı 6,5 milyon civarındaydı.

Yüzde 26,4’i sorulan aktivitelerin hiçbirini yapmadı

Araştırmada, yüzde 27,2 ile “Berber/Kuaföre gitmek” en çok yapılan aktivite olarak ortaya çıkarken, işe gittiğini belirten katılımcıların oranı yüzde 15,8 oldu. Katılımcıların yüzde 11’i toplu taşıma kullandığını belirtti. AVM ziyareti yaptığını yaptığını belirten katılımcıların oranı yüzde 7 olurken, katılımcıların yalnızca yüzde 4,2’si, şehir dışına seyahat ettiğini kaydetti. Katılımcıların yüzde 26,4’ü sayılan aktivitelerden hiçbirini yapmadığını ifade etti.

Türkiye Raporları, bir önceki anketini, 4 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın berber/kuaförlerin açılması ve bazı şehirler için şehirlerarası seyahat yasağının kaldırılması gibi başlıkları içeren normalleşme açıklamasından önce yapmıştı. Bu ankete, AVM ziyareti, toplu taşıma kullanımı ve uçak seyahati gibi aktivitelerin, salgın öncesi döneme göre daha az yapmayı düşündükleri yansımıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz