Ana Sayfa Veri Haberleri Türkiye’de 23 milyon motorlu kara taşıtı var

Türkiye’de 23 milyon motorlu kara taşıtı var

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de toplam 23 milyon kara taşıtı bulunuyor. En çok kara taşıtı bulunan il 4 milyon 206 bin araçla İstanbul oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak 2020’ye ilişkin Motorlu Kara Taşıtları istatistiğini açıkladı. TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de toplam 23 milyon 245 bin kara taşıtı bulunuyor. Taşıtların 12 milyonunu otomobiller oluşturuyor, 3 milyon da motosiklet bulunuyor.

En çok kara taşıtı İstanbul’da, en az Hakkari’de

TÜİK verilerine göre, Türkiye’de en çok kara taşıtı bulunan il İstanbul. İstanbul’da toplam 4 milyon 206 bin motorlu kara taşıtı bulunuyor. İstanbul’u Ankara ve İzmir takip ediyor. Ankara’da 2 milyon 47 bin motorlu kara taşıtı bulunurken, İzmir’de ise bu rakam 1 milyon 403 bin. Rakamlara göre en az motorlu kara taşıtı ise Hakkari’de bulunuyor.

En çok tercih edilen yakıt türü dizel oldu

Açıklanan veriler incelendiğinde, motorları kara taşıtları arasında yer alan otomobillerin yakıt türlerine ilişkin veriler de ortaya çıkıyor. Açıklanan istatistiğin 2019 verilerine göre, Türkiye’de en çok dizel otomobil bulunuyor, dizel otomobili ise LPG’li araçlar takip ederken, benzinli araçlar ise her geçen gün azalıyor. Hibrit-elektirik teknolojilerine sahip araçlar da ise artış söz konusu. Türkiye’de 4 milyon 769 bin dizel araç bulunurken, 4 milyon 661 bin LPG’li, 3 milyon 20 bin benzinli araç bulunuyor. Hibrit-elektrik teknolojisine sahip olan 16 bin araç bulunuyor.

Son bir yılda devri yapılan araç sayılarına göre, en fazla geçtiğimiz yıl aralık ayında devir yapıldı. Bunu, 2019 Kasım ve Ekim ayları takip ederken, 2020 yılının Ocak ayı, devir yapılan araç sayısı bakımından son bir yıl içinde en yüksek dördüncü ay oldu.

2020’nin ilk ayında trafiğe kayıt olan araçlar incelendiğinde ise, en fazla kaydın İstanbul’da yapıldığı görüldü. Toplam, 36 bin aracın trafiğe kayıt olduğu İstanbul’u, 9 bin ile Ankara ve 5 bin ile İzmir izledi.

Her geçen yıl sayı artıyor

TÜİK verilerine göre, her geçen yıl motorlu kara taşıtlarının sayısı artıyor. 2002 yılında 8 milyon 655 bin olan bu sayı, bugün 23 milyon 245 bin oalrak kayıtlara geçti.

(Veri görselleştirme: Cemgazi Yoldaş)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz